دادگاه توحید قریشی زندانی سنی مذهب به وقت دیگری موکول شد

دادگاه توحید قریشی، زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی‌شهر به دلایل نامشخصی به وقت دیگری موکول شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، جلسه رسیدگی به پرونده جدید توحید قریشی، زندانی عقیدتی که دوران محکومیت ۵ ساله‌اش به پایان رسیده‌است، در روز سه‌شنبه ۱۹ تیرماه ۹۸، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به دلایل نامشخصی برگزار نشد و به ۷ مردادماه موکول شد.

یک منبع آگاه در این خصوص به کمپین گفت: «در این جلسه محمد مقیمی، وکیل مدافع آقای قریشی نیز حاضر شده‌بود و پس از ۲ ساعت انتظار بدون هیچ دلیل موجهی دادگاه او برگزار نشد و جلسه رسیدگی به پرونده‌اش را به ۷ مرداد ماه تغییر دادند».

دوران محکومیت توحید قریشی ۱۳ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ به اتمام رسیده‌است و با وجود اینکه نزدیک به ۳ ماه و نیم از پایان دوران محکومیت ۵ ساله‌ توحید قریشی گذشته، به دلیل بازگشایی پرونده‌ای جدیدی که با اتهام “اجتماع و تبانی از طریق همکاری با گروه‌های معارض نظام” و “تبلیغ علیه نظام” برای او باز کرده‌اند، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان رجایی‌شهر به‌سر می‌برد.

پیش‌تر در روز شنبه ۱۸ خرداد، توحید قریشی و دیگر زندانی سنی مذهب به نام حمزه درویش “به بند دو الف اطلاعات سپاه در زندان اوین منتقل شدند و در خصوص اتهامات وارده به خودشان مورد بازجویی قرار گرفتند” و پس از ۶ روز بی‌خبری در روز پنج‌شنبه ۲۳ خردادماه ۱۳۹۸ به زندان رجایی‌شهر کرج بازگردانده شدند.

یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت توحید قریشی به کمپین گفته‌بود: «توحید قریشی امام جمعه سابق مسجد امام شافعی تالش، تحصیل کرده علوم دینی، حافظ قرآن و فعال مذهبی اهل سنت، از ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ در زندان رجایی‌شهر محبوس است و علی‌رغم پایان دوران محکومیت پنج ساله‌اش، از ۱۳ فروردین ۹۸ به صورت بلاتکلیف در زندان است».

گفتنی است که این زندانی عقیدتی و فعال مذهبی در تاریخ هفدهم مرداد ۱۳۹۷ از زندان رجایی شهر کرج به بازداشتگاه ۲۰۹ وزارت اطلاعات انتقال داده شده و بعد از گذشت چهارماه و نیم، به زندان رجایی‌شهر بازگردانده و در پرونده جدیدی با اتهام “تبلیغ علیه نظام” مواجه شد که هنوز در مرحله رسیدگی است و رای برای آن صادر نشده‌است.

پیش‌تر این زندانی عقیدتی به همراه حمزه درویش یکی دیگر از زندانی عقیدتی محبوس در زندان رجایی‌شهر از ۱۷ بهمن ماه ۹۷ تا چهارشنبه یکم اسفند در سلول انفرادی دست به اعتصاب غذا زده‌بود.

گزارش شده‌بود که این انتقال به سلول انفرادی در پی یورش گارد زندان به زندانیان اهل سنت، به بهانه امتناع توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه به دلیل عدم رعایت فاصله زمانی قانونی بین تاریخ ابلاغ و تاریخ دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل صورت گرفته بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید