یکتا فهندژسعدی، شهروند بهایی از اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت» تبرئه شد

یکتا فهندژسعدی، شهروند بهایی که از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب به‌صورت غیابی به احکام زندان محکوم‌ شده بود، توسط دادگاه تجدیدنظر استان فارس از اتهامات مطروحه تبرئه و قرار منع تعقیب ایشان صادر شد. این شهروند بهایی تاکنون سه بار از سوی نیروهای امنیتی بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت» بازداشت‌شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، یکتا فهندژسعدی، شهروند بهایی ساکن شیراز که از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر به تحمل ۱۱ سال زندان محکوم‌شده بود، طی حکمی توسط شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان فارس از اتهامات مطروحه تبرئه و قرار منع تعقیب برای ایشان صادرشده است.

بر اساس این گزارش در تاریخ ۲۴ آذر ۹۷، طی حکمی که به‌صورت غیابی از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی «محمد مجتبی رودی‌جانی» صادرشده بود، یکتا فهندژ سعدی از بابت اتهام «تشکیل گروه برای بر هم زدن امنیت کشور» موضوع ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی به ۱۰ سال و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» موضوع ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به یک سال حبس محکوم شد.

کمپین پیشتر و در همین زمینه مصاحبه‌ای با «مونا فهندژ سعدی» خواهر این شهروند بهایی انجام داده بود.

یکتا فهندژ سعدی در سال ۱۳۹۰ از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت” در بازداشتگاه وزارت اطلاعات شیراز به مدت ۸۲ در بازداشت بوده است؛ اوپس از طی کردن مراحل دادرسی در دادگاه تجدید نظر از کلیه اتهامات وارده تبرئه شد.

این شهروند بهایی مجددا در ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ از سوی مامورین اطلاعات به اتهامات «تشکیل گروه برای بر هم زدن امنیت کشور، عضویت در گروه‌های معاند و تبلیغ علیه نظام» بازداشت شد.

خانم فهندژ سعدی بیش از یک ماه از این بازداشت پنجاه و شش روزه را در یک سلول انفرادی در بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ وزارت اطلاعات در شیراز و حدود ۲۰ روز از آن را در بازداشتگاه مفاسد خیابان خلیلی همین شهر گذارند. یک منبع آگاه در این رابطه می‌گوید: «صبح‌ها اطلاعاتی‌ها او را از بازداشتگاه خلیلی به پلاک ۱۰۰ می‌بردند و بازجویی می‌کردند و عصرها او را به آن‌جا بازمی‌گرداندند.» او در نهایت با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

در خرداد ۹۵ دادگاه او که تنها متهم این پرونده بود در شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی ساداتی برگزار و حکم پنج سال حبس تعزیری برای او صادر شد. قاضی ساداتی به وی گفته بود: «چون زن بوده و جوان، رافت اسلامی شامل حالش شده و تنها پنج سال زندان برایش صادر کردم.»

در آذر همان سال شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس پرونده را مجددا بررسی کرد و حکم را به دو سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی کاهش داد.

در ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ مامورین امنیتی بدون این‌که طبق قانون احضاریه‌ای برای یکتا فهندژ سعدی بفرستند، به محل سکونت او رفته، وی را برای اجرای حکم بازداشت کرده و به زندان عادل‌آباد شیراز انتقال دادند. با پیگیری‌های وکیل پرونده دو ماه و نیم بعد شعبه ۳۶ دیوان عالی کشور پرونده را برای بررسی مجدد به شعبه دوم دادگاه انقلاب شیراز ارجاع داد، حکم را متوقف کرد و خانم فهندژ سعدی از زندان آزاد شد. استدلال دیوان عالی کشور این بود که خانم فهندژ سعدی پیش‌تر برای اتهامات مشابه محاکمه و تبرئه شده است، بنابراین نمی‌توان او را مجددا با همین اتهامات به زندان محکوم کرد.

در ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ مامورین اطلاعاتی شش تن را در یک کلاس آموزشی دستگیر کرده و به بازداشتگاه اطلاعات شیراز منتقل کردند. نوشین بهاری ۲۹ روز، رامین شیروانی ۳۵ روز، اسماعیل روستا حدود ۶۷ روز، بهنام عزیزپور حدود ۷۰ روز، سعید حسنی حدود ۷۰ روز و یکتا فهندژ سعدی حدود ۸۱ روز در بازداشت ماندند.

سه روز پس از حمله اطلاعات به این کلاس آموزشی، نبیل تهذیب و نعیم قائدشرفی نیز بازداشت شدند. نبیل تهذیب برای ۸۰ روز در بازداشت ماند، اما نعیم قائدشرفی به فاصله کوتاهی پس از دستگیری آزاد شد. دو تن دیگر نیز در این پرونده بازداشت و چند ساعت بعد آزاد شدند.

در مرداد ۱۳۹۶ حدود دو ماه پس از آزادی، پرونده در شعبه دوم دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی رشیدی بررسی شد. یکتا فهندژ سعدی و وکیل او محمود طراوت‌روی در دادگاه حضور یافتند. برای دفاع آخر تاریخ ۱۵ مهر ۹۶ تعیین شد، اما خود دادگاه جلسه را به تعویق انداخت و پس از آن نیز هرگز برگزار نشد.

منزل شخصی یکتا فهندژ سعدی برای آخرین بار در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۶ از سوی نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته و وسایل شخصی او نیز از سوی ماموران امنیتی ضبط شد که در حکم اخیر که از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب شیراز دستور ضبط کلیه وسایل شخصی او به نفع دولت صادر شده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید