راحله احمدی با وثیقه از زندان قرچک ورامین آزاد شد

راحله احمدی که روز چهارشنبه هفته گذشته، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت‌شده بود با تأمین وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت از زندان آزاد شد. صبا کردافشاری دختر راحله احمدی از روز شنبه ۱۱ خردادماه در بازداشت به سر می‌برد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امروز یکشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸،  راحله احمدی مادر زندانی سیاسی صبا کردافشاری، با تأمین وثیقه ۷۰۰ تومانی  به صورت موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

بر اساس گزارش‌های موجود در خصوص دلیل بازداشت خانم احمدی نوشته است که این بازداشت به هدف تحت‌فشار قرار دادن فرزند او صبا کردافشاری صورت گرفته که طی هفته‌های اخیر برای انجام مصاحبه تلویزیونی تحت‌فشار قرارگرفته است.

به گفته منابع مطلع،  راحله احمدی پس از بازداشت در دادسرا، اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «همکاری با رسانه‌های معاند» و «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» به وی تفهیم و پس از آن به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شد.

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع مطلع در این رابطه نوشته است که صبا کردافشاری از چند هفته پیش از سوی مأمورین امنیتی به بند دو-الف سپاه جهت انجام اعترافات اجباری تلویزیونی منتقل‌شده بود.  خانم احمدی مادر ایشان نیز به هدف تحت‌فشار قرار دادن صبا برای این کار بازداشت و یک شب را دربند دو-الف به سلول کناری فرزندش منتقل‌شده بود. درنهایت خانم احمدی  را به قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل کردند و خود صبا کرد افشار  را نیز عصر دیروز به زندان قرچک بازگرداندند».

صبا کردافشاری روز شنبه ۱۱ خرداد ماه در منزل پدری خود بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. وی پس از ۱۱ روز بازجویی و فشار برای اعتراف تلویزیونی روز سه شنبه ۲۱ خردادماه به زندان قرچک ورامین منتقل شد و تاکنون از حق داشتن وکیل و مشاوره حقوقی محروم بوده است.

گفتنی است، در تفهیم اتهام اولیه به صبا کردافشاری اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق گروهک معاند و طرح براندازی نرم، اشاعه فساد و فحشا و پیاده روی بدون حجاب، اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی از طریق ارتباط با مسیح پولی نژاد [مسیح علی‌نژاد] و خبرگزاری هرانا» را ابلاغ کرده‌اند.

صبا کردافشاری پیش از بازداشت در خصوص مسایل حقوق بشری همچون زندانیان سیاسی گمنام، اقلیت‌های مذهبی و زنان فعالیت می‌کرد.

وی پیشتر در تاریخ ۱۱ مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در جریان اعتراضات مردمی به موج گرانی‌ها نیز بازداشت شده بود. وی که در این بازداشت به یک سال زندان محکوم شد، در تاریخ ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ و در جریان موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی، بدون اینکه درخواست عفو داده باشد از زندان آزاد شد.

مطلب مرتبط:

انتقال صبا کردافشاری به مکانی نامعلوم؛ نگرانی از فشار برای اعتراف تلویزیونی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید