دادگاه تجدیدنظر؛ حکم زندان مسعود کاظمی خبرنگار سابق روزنامه‌ شرق عینا تایید شد

حکم زندان مسعود کاظمی، خبرنگار سابق روزنامه‌ شرق که در زندان اوین به‌سر می‌برد، در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

این خبر را شیما تدریسی از نزدیکان آقای کاظمی و علی مجتهدزاده، وکیل مدافع او تایید کرده‌اند.

مسعود کاظمی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی مقیسه، با چند اتهام در مجموع به ۴ سال و شش ماه حبس و دو سال ممنوعیت از خبرنگاری محکوم شده‌بود که اکنون با توجه به رای دادگاه تجدیدنظر و بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات، مجازات اشد، یعنی دو سال از محکومیت او قابلیت اجرایی دارد.

آقای کاظمی به اتهام “نشر اکاذیب” به دو سال، “توهین به رهبری” به دو سال و “توهین به مقامات” به شش ماه زندان محکوم شده است.

وکیل مدافع این زندانی در خصوص جزییات حکم دادگاه بدوی نوشته بود: «رای مسعود کاظمی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب صادرشد. دو سال حبس به “اتهام توهین به رهبری”، دوسال به اتهام “نشر اکاذیب” و شش ماه برای “توهین به‌مقامات” و دوسال محرومیت از روزنامه نگاری که با توجه به ماده ۱۳۴ قانون مجازات، مجازات اشد یعنی دو سال حبس اعمال می گردد».

مسعود کاظمی، خبرنگار سابق روزنامه‌ شرق که ۲۰ آبان‌ماه ۹۷ از زندان آزاد شده‌بود، روز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ و در پی حضور در جلسه رسیدگی به پرونده‌اش در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با عنوانین اتهامی جدیدی روبه‌رو شد. قرار کفالت او از ۱۰۰ میلیون تومان به وثیقه ۱ میلیاردی افزایش یافت که در نتیجه آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

مسعود کاظمی که سابقه خبرنگاری در روزنامه‌های شرق، قانون و سردبیری ماهنامه صدای پارسی را در کارنامه خود دارد، پیش از این در روز ۱۴ آبان ۱۳۹۷، از سوی ماموران امنیتی بازداشت و روز یکشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۷، با قرار کفالت آزاد شده‌بود.

شیما تدریسی از نزدیکان این روزنامه‌نگار پیش‌تر در صفحه توئیتر خود از بازداشت مسعودکاظمی خبر داده و نوشته‌بود: «به گفته همسایه‌ها چند نفر با ورود به خانه ما مسعود را با خود برده‌اند. از نهاد بازداشت کننده و علت بازداشت بی‌خبریم و لپ‌تاپ‌ها و هارد و فلش برخی وسایل را برده‌اند.»

مسعود کاظمی قبل از آن بازداشتش در صفحه توئیتر خود درباره فسادهای رخ داده در وزارت صنعت، معدن و تجارت مطالبی نوشته بود. او همچنین سوال‌هایی از حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، درباره قتل‌های زنجیره‌ای پرسیده بود.

ایران، یکی از ۵ زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران است و کماکان در قعر جدول رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در جهان قرار دارد.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۷ گزارش‌گران بدون مرز در رده ١۶۵ قرار داشت.

همچنین ایران در رده‌بندی جهانی در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۱۶۴ رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها قرار گرفته‌بود و بر اساس ویرایش ۲۰۱۹ این رده‌بندی، ایران در بین ۱۸۰ کشور با ۶ رتبه کمتر نسبت به سال قبل (۲۰۱۸) به رده ۱۷۰ تنزل کرده‌است.

بر اساس گزارش نسخه ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون‌مرز، جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از بزرگترین‌ زندان‌های پر از روزنامه‌نگار در جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل