حمزه درویش زندانی عقیدتی-سیاسی سنی مذهب به اعتصاب غذا خود پایان داد

Hamze-Darwish-kampain.info_

حمزه درویش، زندانی عقیدتی-سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که از روز شنبه ۱۲ مردادماه دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود، با وعده مساعد مسئولین و سرپرست جدید زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد. این زندانی اهل سنت بدلیل «عدم موافقت با قبولی اعاده دادرسی، عدم برخورداری از حق انتخاب وکیل انتخابی جهت پیگیری پرونده، عدم توجه و پیگیری به شکایتی که از کارشناس پرونده‌اش در رشت کرده و عدم پیگیری و توجه به اعتراض به اتهام شعارنویسی و درخواست تبرئه کامل از اتهامات وارده» دست به اعتصاب غذا زده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۹۸، حمزه درویش، زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج،  پس از ۱۶ روزبه اعتصاب غذای خود پایان داد.

بر اساس این گزارش آقای درویش در طول مدت بازداشت خود سه بار به مدت‌های طولانی به دلیل عدم موافقت با قبولی اعاده دادرسی، عدم برخورداری از حق انتخاب وکیل انتخابی جهت پیگیری پرونده و عدم توجه و پیگیری خواسته هایش توسط مسئولین زندان، مسئولان ذی‌ربط دستگاه قضایی و امنیتی دست به اعتصاب غذا زده است.

یک منبع مطلع در رابطه پایان اعتصاب غذای این زندانی به کمپین گفت: «آقای درویش روز دوشنبه ۲۸ مرداد بعد از ۱۶ روز اعتصاب با وعده مساعد مسئولین زندان و سرپرست جدید زندان الله کرم عزیزی مبنی بر تلاش برای پیگیری اعاده دادرسی ایشان و برخورداری از حق انتخاب وکیل به اعتصاب غذای خود پایان داد.»

همچنین در  رابطه با اعتصاب غذای این زندانی پیش از این گزارش شده بود: «حمزه درویش نامه اعتصاب غذای خود را تحویل محمد گودرز رئیس اندرزگاه ۷ داده، اما وی نامه اعتصاب غذای آقای درویش را به مقامات مسئول ارایه نکرده. با این حال او از گرفتن جیره غذایی زندان سر باز می‌زند».

پیش از این نیز گزارش شده بود که بازجویان نهادهای امنیتی طی گفتگویی که با حمزه درویش، زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج داشته‌اند، از او خواسته‌بودند که از فعالیت‌های رسانه‌ای خود دست بردارد تا مسیر پرونده او را تغییر دهند و به وضعیتش رسیدگی کنند.

وعده بازجویان اطلاعات به حمزه درویش زندانی سنی مذهب: “سکوت کن تا به پرونده‌ات رسیدگی کنیم”

این چندمین بار است که مسولان امنیتی، کارشناسان اطلاعات و مسئولان زندان به آقای درویش وعده می دهند که به وضعیتش رسیدگی خواهد شد.

این جوان ۲۵ ساله اهل منطقه تالش در استان گیلان و زندانی اهل سنت تا کنون ۳ سال از دوران محکومیت ۱۵ ساله خود را پشت سر گذاشته‌‌است.

پیش‌تر در روز شنبه ۱۸ خرداد، حمزه درویش و دیگر زندانی سنی مذهب به نام توحید قریشی “به بند دو الف اطلاعات سپاه در زندان اوین منتقل شدند و در خصوص اتهامات وارده به خودشان مورد بازجویی قرار گرفتند” و پس از ۶ روز بی‌خبری در روز پنج‌شنبه ۲۳ خردادماه ۱۳۹۸ به زندان رجایی‌شهر کرج بازگردانده شدند.

حمزه درویش که بارها به نسبت روند رسیدگی به وضعیتش به مقامات زندان و قضایی کشور درخواست دادخواهی ارائه داده و از کارشناسان پرونده‌اش در اطلاعات رشت به علت “اخذ اعترافات اجباری و قرار گرفتن شکنجه و توهین به مقدسات اهل سنت و ناموس و گویش تالشی زبانان” شکایت کرده‌بود که بر اساس شنیده‌ها قصد دارند مسیر شکایت و پرونده او را تغییر بدهند.

وی پیش‌تر با نوشتن رنج‌نامه‌ای با عنوان “ظلم چیست” گزارشی از نقض حقوق زندانیان که از سوی مسئولان این زندان بر آن‌ها اعمال می‌شود، منتشر کرده‌بود.

او در نامه‌اش از «غلامرضا ضیایی»، رئیس زندان رجایی شهر و «محمد گودرز»، رئیس اندرزگاه ۷ این زندان به عنوان کسانی یاد کرد که در اندرزگاه ۷ علاوه بر اذیت کردن زندانیان عقیدتی؛ “سیاست تفرقه افکنی، لابی سازی، پاره کردن و دور انداختن تقاضای زندانیان و سوء استفاده مالی از زندانیان” را پیش گرفته‌اند.

لازم به توضیح‌است؛ ساعت ۹ صبح روز، چهارشنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۷، گارد زندان رجایی‌شهر کرج، به همراه رئیس زندان، نیروهای وزارت اطلاعات و تعداد زیادی لباس شخصی، با یورش به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان که محل نگهداری ده‌ها تن از زندانیان سنی مذهب است، چند تن از آنان را مجروح و به شکل خشونت آمیزی وسایل شخصی آنان را تخریب کرده و عده‌ای ازد جمله حمزه درویش و توحید قریشی را “با سر و دست شکسته و لباس خونی” به سلول‌های انفرادی منتقل کردند.

پیش‌تر محمدناصر درویش پدر زندانی عقیدتی-سیاسی، حمزه درویش در حمایت از فرزندش بیانیه‌ای جهت “تنویر افکار عمومی” منتشر کرد که متن آن‌را می‌توانید از اینجا بخوانید.

همچنین شماری از زندانیان عقیدتی-سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج، در حمایت از حمزه درویش، زندانی سنی مذهب بیانیه‌ای منتشر کرده و از علما، رهبران و جامعه اهل سنت، مردم ایران، کمیته حقوق بشر سازمان ملل، مجامع حقوقی، فعالان سیاسی و مدنی، عفو بین‌الملل و اصحاب رسانه خواسته‌بودند که به دفاع از حمزه درویش برخاسته و بر رسیدن به خواسته ایشان تاکید کنند.

متن بیانیه جمعی از زندانیان عقیدتی-سیاسی زندان رجایی‌شهر را بخوانید.

آقای درویش، در نامه‌ای از شکنجه شدن خود در زمان بازداشت در سلول‌های انفرادی وزارت اطلاعات خبر داده‌بود.

نامه او را با عنوان “وزارت اطلاعات بر خلاف قانون اصل را بر برائت متهم نمی‌داند”بخوانید.

حمزه درویش، از سوم مهرماه ۹۷ به‌دلیل عدم موافقت با اعاده دادرسی پرونده‌اش از سوی دیوان عالی کشور دست به اعتصاب غذا زد و پس از هفتاد روز به دلیل فشار روانی شدید و آسیب‌های ناشی از اعتصاب غذا دچار حمله عصبی شده و در نهایت روز سیزدهم آذرماه به اعتصاب غذای خود پایان داد.

این زندانی پیش‌تر به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی کشور” از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

وی معتقد است: “تنها به علت عدم همکاری با وزارت اطلاعات به احکام زندان محکوم شده و در پرونده‌اش هیچگونه مشکل امنیتی وجود ندارد” و بارها اظهار کرده که “در سال ۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده و حتی این فرصت را داشته که با تامین ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود”.

با‌ این وجود وی در پرونده‌ای “پرابهام” که به ۱۸ سال حبس محکوم شده و بر اساس قانون تجمیع جرایم باید ۱۵ سال آن را در زندان سپری کند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید