شهرزاد جعفری، خواهر نوشین جعفری بازداشت شد

شهرزاد جعفری، خواهر نوشین جعفری، از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ماموران امنیتی صبح روز یک‌شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸، شهرزاد جعفری، خواهر نوشین جعفری، نوشین جعفری، عکاس تئاتر و سینما را بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند. گفته می‌شود شهرزاد جعفری پیش‌تر از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده‌بود که در خصوص خواهرش اطلاع رسانی نکند.

هنوز از نام نهاد بازداشت‌کننده و علت بازداشت خبری در دست نیست.

نوشین جعفری، عکاس تئاتر و سینما روز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸ بازداشت شد و گزارش شده‌است که تحت فشار نهادهای امنیتی برای اخذ اعترافات اجباری قرار دارد.

خبر بازداشت خانم جعفری روز ۱۶ مردادماه با ۴ روز تاخیر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. برخی کاربران وابسته به حکومت در توییتر، دلیل بازداشت او را مدیریت یک حساب توییتری با نام مستعار اعلام کرده‌بودند، اما نزدیکان خانم جعفری این موضوع را بارها تکذیب کردند.

نوشین جعفری، در زمان بازداشت، از بازداشتگاه و تحت نظر ماموران امنیتی وادار می‌شود، با اکانت اینستاگرامی خود به شیوا نظرآهاری، فعال مدنی که خارج از کشور به‌سر می‌برد، پیامی بدهد و از او بخواهد که نام کاربری و رمز ورود اکانت توییتری «یار دبستانی» را برای او پیدا کند.

انتشار این فایل صوتی بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

بر اساس انتشار این فایل صوتی مشخص شده که خانم جعفری تحت فشار قرار گرفته و هر چند بر اساس اصل ۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛ “هر گونه‏ شکنجه‏ برای‏ گرفتن‏ اقرار و یا کسب‏ اطلاع‏ ممنوع‏ است‏ و اجبار شخص‏ به‏ شهادت‏، اقرار یا سوگند، مجاز نیست‏ و چنین‏ شهادت‏ و اقرار و سوگندی‏ فاقد ارزش‏ و اعتبار است‏”، اما اخذ اعترافات اجباری از متهمان در ایران از سوی نهادهای امنیتی مسبوق به سابقه است و دستگاه‌های امنیتی با تحت فشار گذاشتن فرد بازداشتی او را به جریان خاصی که مد نظر آن‌ها مربوط می‌کنند و بر اساس همان اعترافات اجباری گرفته‌شده، احکام زندان برای آن‌ها صادر می‌شود.

نوشین جعفری، عکاس مطبوعات، تئاتر و سینما پیش‌تر نیز در ۱۴ بهمن ۸۸ آن زمان که خبرنگار فرهنگی روزنامه اعتماد، بود، بازداشت و به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده‌بود.

او فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۸۹ آغاز کرد و اولین تجربه‌اش را در تئاتر با نمایش «نوشتن در تاریکی» اثر محمد یعقوبی پشت سر گذاشت. «لانتوری» نخستین تجربه‌ی سینمایی خانم جعفری بود که برای عکس‌های این فیلم، برنده جایزه بهترین مجموعه عکس از دومین جشن عکاسان سینمای ایران شد.

از مهمترین کارهای این عکاس سینما و تلویزیون ایران می‌توان به فعالیت در سریال شهرزاد ۲، فیلم لانتوری و فیلم سد معبر اشاره کرد.

ایران کماکان در قعر جدول رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در جهان قرار دارد.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۷ گزارش‌گران بدون مرز در رده ١۶۵ قرار داشت.

همچنین ایران در رده‌بندی جهانی در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۱۶۴ رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها قرار گرفته‌بود و بر اساس ویرایش ۲۰۱۹ این رده‌بندی، ایران در بین ۱۸۰ کشور با ۶ رتبه کمتر نسبت به سال قبل (۲۰۱۸) به رده ۱۷۰ تنزل کرده‌است.

بر اساس گزارش نسخه ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون‌مرز، جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از بزرگترین‌ زندان‌های پر از روزنامه‌نگار در جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید