شهناز ثابت شهروند بهایی ساکن شیراز بازداشت شد

یک شهروند بهایی در شیراز از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ماموران امنیتی، روز یک‌شنبه ۱۰ شهریورماه ۹۸، شهناز ثابت، شهروند بهایی ساکن شیراز را در منزل مسکونی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

گفته می‌شود، ماموران امنیتی در زمان بازداشت این شهروند بهایی، منزل او را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از لوازم شخصی وی از جمله، مدارک شناسایی، گذرنامه، کارت‌های بانکی، تلفن همراه، تعدادی کتاب و عکس‌های وی را نیز ضبط کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، ماموران هنگام تفتیش منزل اقدام به تصویر برداری کرده‌اند.

تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی از محل نگهداری این شهروند بهایی و دلیل بازداشت او در دست نیست.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید