میترا بدرنژاد، شهروند بهایی به احکام زندان محکوم شد

mitra badrnejat-kampain.info

بر اساس حکم صادره شده از سوی دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان، میترا بدرنژاد (زهدی)، شهروند بهایی ساکن اهواز به یک سال زندان محکوم‌شده است. این شهروند بهایی طی حکمی از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز به اتهام «عضویت در تشکیلات بهائی»، به پنج سال حبس تعزیری محکوم‌شده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، حکم پنج سال زندان میترا بدرنژاد، شهروند بهایی ساکن اهواز از سوی دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان به یک سال کاهش یافت.

روز شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ مأموران اداره اطلاعات با ورود به منزل خانم بدرنژاد و پس از بازرسی کامل منزل و ضبط برخی از لوازم شخصی از قبیل تلفن همراه و لپ‌تاپ، وی را بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات  جهت بازجویی منتقل کردند. 

این شهروند بهایی، پس از پایان دوران بازجویی در اواخر فرودین ماه سال گذشته به زندان سپیدار اهواز منتقل و روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، با تأمین وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

خانم بدرنژاد و فرج الله بنگاله به حکم شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز به اتهام «عضویت در تشکیلات بهائی»، هرکدام به پنج سال حبس تعزیری محکوم شدند.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید