تداوم اعتصاب کارگران هفت‌تپه هم‌زمان با سخنرانی سرپرست اداره کار استان خوزستان+ویدئو

کارگران نیشکر هفت‌تپه در بیست و هشتمین روز متوالی اعتراض خود را در مقابل درب مدیریت این شرکت ادامه دادند.

روز یکشنبه ۲۸ مهر، کارگران هفت تپه در حالی به اعتصاب و اعتراض خود ادامه داده‌اند که کماکان خواستار بازگشت همکاران اخراجی خود به کار، داشتن امنیت شغلی، لغو خصوصی سازی و همچنین خواهان پایان بخشیدن به پرونده‌سازی برای کارگران هستند.

در این روز یکی از کارگران، خواسته‌ها و مطالبات صنفی کارگران را مطرح کرد و ارسلان غمگین، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان نیز برای کارگران سخنرانی کرد.

در ویدئویی که در تلگرام «هفت تپه-کانال مستقل کارگران» منتشر شده‌ و انتهای همین مطلب نیز آمده‌است، آقای غمگین در ابتدای صحبت به تصویر علی خامنه‌ای رهبر حکومت ایران در پشت سرش اشاره می‌کند و می‌گوید: «فرمایش حضرت آقا رونق تولید است و آقا [رهبر حکومت ایران] نگفته که تولید بسته شود و شما باید از طریق شورا اقدام کنید.»

غمگین در طول صحبت‌هایش مدام به پوستر پشت سرش اشاره می‌کند و می‌گوید “من برای این بنر اینجا هستم.”

کارگران اما می‌گویند این صحبت‌ها تکراری است و پیش‌تر از طرق مختلف قانونی خواسته‌های خود را مطرح کرده‌اند که به هیچ‌یک از آن‌ها رسیدگی نشده‌است، به همین دلیل به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

یکی از کارگران می‌گوید: «هر کسی آمده گفته که کارگران تولید ندارند، اما کسی به جز کارگران به فکر شرکت نبوده‌است.»

کارگران هفت تپه از روز دوشنبه اول مهرماه در اعتراض به اخراج و عدم تمدید قرارداد ۲۱ کارگر نیشکر هفت تپه در بخش‌های داخلی شرکت هفت تپه دور جدید اعتصاب خود را آغاز کرده‌‌اند.

پیش‌تر در شامگاه یکشنبه ۱۴ مهرماه سندیکاری کارگران هفت تپه اعلام کرده‌بود که یوسف بهمنی، محمود خدایی و ایمان اخضری توسط پلیس امنیت در شوش بازداشت شدند.

همچنین ۱۱ نفر دیگر از کارگران هفت‌تپه که در مسیر رفتن به تهران برای «ملاقات با نمایندگان کمسیون اجتماعی مجلس» بودند، با هماهنگی «پلیس اطلاعات و امنیت شوش»، در عوارضی بزرگراه خرام آباد – تهران بازداشت شدند.

کلیه این افراد به مرور با قرار کفالت یا سپردن وثیقه آزاد شدند.

ابراهیم عباسی منجزی با وثیقه ۷۰ میلیون تومانی، مسلم چشم‌خاور با وثیقه ۷۰ میلیون تومانی، محمود خدایی با وثیقه۵۰ میلیون تومانی، ایمان اخضری با وثیقه ۶۰ میلیون تومانی، یوسف بهمنی با وثیقه ۸۰ میلیون تومانی و محمد خنیفر با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی، آزاد شدند.

سپیده قلیان، فعال کارگری، امیرحسین محمدی فرد، سر دبیر نشریه گام، عسل محمدی، ساناز الهیاری و امیر امیرقلی از اعضای تحریریه نشریه گام، اسماعیل بخشی، از کارگران هفت‌تپه و محمد خنیفر، از کارگران هفت‌تپه از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران در مجموع به ۱۱۱ سال و نیم زندان محکوم شده‌اند

سازمان عفو بین‌الملل صدور این احکام را در دستگاه قضایی ایران “بی‌عدالتی شرم‌آور” خوانده‌ و بیانیه‌ای در این خصوص منتشر کرده‌است.

اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه از ۱۴ آبان ۹۷ و پس از آن شدت گرفت که گزارش‌هایی مبنی بر متواری یا دستگیر شدن مالکان خصوصی نیشکر هفت‌تپه منتشر شده‌بود.

صدها کارگر، شرکت نیشکر هفت‌تپه، در آن زمان بیش از یک‌ماه در اعتراض به خصوصی‌سازی این شرکت و عدم توجه مسئولان به خواسته‌هایشان و همینطور معوقات مزدی خود، دست به اعتصاب زده‌‌ بودند.

شدت دامنه اعتراضات افزایش یافت و خانواده‌های کارگران شرکت هفت‌تپه نیز به خیابان‌های شهر شوش آمده و ضمن برپایی تجمع با سر دادن شعارهایی مطالبات‌شان را خواستار شده‌بودند.

مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در سال ۱۳۹۴ به دو شرکت خصوصی «زئوس» و «آریاک» واگذار شد و از زمان واگذاری این مجتمع کارگران بیش از ۳۰۰ بار تجمع و اعتصاب کردند.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه × سه =