بر اثر شلیک مستقیم، یک کولبر و یک کاسبکار کشته شدند

طی روزهای گذشته براثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، یک کولبر و یک کاسبکار کُرد در مناطق مرزی بانه و پیرانشهر جان خود را از دست دادند.

براساس اخبار ارسالی به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی و همچنین گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، طی روزهای سه شنبه و پنج شنبه  ۲۱ و ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۸، طاهر حسینی، کولبر و از اهالی روستای «صدبار» و کامران بیانک، کاسبکار و از اهالی روستای «کهنه خانه» بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، در نواحی مرزی بر اثر اصابت گلوله کشته شدند.

روز سه شنبه ۲۱ آبان ماه، طاهر حسینی، کولبر و از اهل روستای «صدبار» بانه، براثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مستقر در مناطق مرزی «هنگه ژال» بانه، براثر اصابت گلوله این نیروهای از “فاصله بسیار نزدیک” بشدت زخمی و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

همچنین در گزارش دیگر و در روز پنج شنبه ۲۳ آبان ماه، کامران بیانک، کاسبکار و از اهالی روستای «کهنه خانه» پیرانشهر، براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی مستقر در پاسگاه «بنگین‌خان» از توابع پیرانشهر، کشته شد.

به گزارش منابع محلی، نیروهای مرزبانی مستقر در پاسگاه «بنگین‌خان» از توابع پیرانشهر در استان آذربایجان غربی به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی، گروهی از کولبران و کاسبکاران را هدف قرار داده‌اند که براثر شلیک مستقیم این نیروها کامران بیانک، کاسبکار ٢۶ ساله کُرد به دلیل اصابت گلوله کشته شده است.

بر اساس تحقیقات انجام‌شده از سوی کمپین، کاسبکاران مرزی که همچون کولبران و البته کمتر از آنان و گاه‌وبیگاه هدف شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی قرار می‌گیرند، عنوانی است برای اشاره به گروهی از شهروندان کُرد ایرانی که از طریق جابه‌جایی کالای بازرگانان در دو سوی مرز ایران و عراق امرار و معاش می‌کنند. تفاوت این گروه از کاسب‌کاران مرزی با کولبران در این است که این‌ افراد هم اگرچه مالک باری نیستند که حمل می‌کنند اما به‌جای حمل بار روی کول‌هایشان، بارها را بار چهارپایان (عمدتاً قاطر و در مواردی اسب) می‌کنند.

البته در مناطق مرزی کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه و در میان کُردها عنوان «کاسب‌کار مرزی»، علاوه بر گروه مورداشاره، به همه‌کسانی اطلاق می‌شود که در بازارچه‌های رسمی و غیررسمی مرزی معامله، کاسبی و تجارت می‌کنند.

بر اساس گزارش‌های منتشر از سوی کمپین و دیگر سازمان‌های حقوق بشری از ابتدای سال جاری تا کنون، ده‌ها کولبر و کاسبکار در مناطق مرزی براثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، جان خود را ازدست‌ داده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید