خطر اعدام مصطفی سلیمی زندانی سیاسی فراری از زندان سقز پس از دستگیری وی

«مصطفی سلیمی»، زندانی سیاسی محکوم به اعدام که پس از ۱۷ سال زندان بدون داشتن حق مرخصی، اخیراً در جریان شورش زندانها از زندان سقز گریخته بود، دستگیر شده و در معرض خطر جدی اعدام قرار دارد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «مصطفی سلیمی»، ۵۳ ساله، زندانی سیاسی کرد، پس از فرار از زندان سقز چند روز پیش از سوی حکومت اقلیم کردستان بازداشت و به ایران تحویل داده شده و برای اجرای حکم اعدام به  سلول انفرادی منتقل شده است.

به گفته یکی از نزدیکان «مصطفی سلیمی»، روز جمعە ٢٢ فروردین ۱۳۹۹، مسئولین زندان سقز با خانوادە نامبرده تماس گرفتە، از آنها خواستەاند کە برای آخرین دیدار بە زندان مراجعە نمایند.

«مصطفی سلیمی» در جریان شورش زندان سقز در روز جمعە ٨ فروردین ۱۳۹۹، همراه با ٧٠ زندانی دیگر از زندان سقز فرار کرد و پس از ١٠ روز، هجدهم فروردین ماه از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شد.

گفتنی ست، محمد جباری دادستان سنندج از وی بە عنوان طراح اصلی فرار زندانیان سقز نام بردە است.

«مصطفی سلیمی» متولد چهارم تیرماه ۱۳۴۶، پیمانکار شرکت گاز بوده و به حکم قاضی «گودینی» در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده است. “او اهل روستای «ایلو» منطقه «تیلکو» از توابع شهرستان «سقز» است که در سال ۱۳۸۰ به عضویت یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد درآمد و تا حدود سه سال با این حزب همکاری کرد.”
 
گفته شده “این زندانی سیاسی محکوم به اعدام در اواخر سال ۱۳۸۲، به همکاری خود با حزب پایان داده و به دنبال آن در منزل یکی از اقوام خود در شهر نهاوند واقع در استان همدان ساکن شد. نیروهای امنیتی در همان زمان اقدام به بازداشت وی کرده و پس از انتقال به اداره‌های اطلاعات و دادگاه‌های سنندج و سقز، به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق محاربه به اعدام محکوم شد.”

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفده − هفده =