تفهیم اتهام آتنا دائمی در دادسرای اوین از بابت پرونده جدید

« آتنا دائمی» زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، جهت تفهیم اتهام در ارتباط با پرونده سازی جدیدی که برایش صورت گرفته در شعبه دوم دادسرای اوین حاضر شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، « آتنا دائمی» زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، صبح امروز یکشنبه ۱۸ خردادماه، در ارتباط با پرونده جدیدی که اخیراً برای وی گشوده شده، به اتهام «اخلال در نظم زندان از طریق سر دادن شعار علیه جمهوری اسلامی»، توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین به ریاست قاضی «حاجی مرادی» مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

«آتنا دائمی» به «اخلال در نظم زندان»،  از طریق سر دادن شعار در شب ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۸، متهم شده که وی در جریان جلسه بازپرسی اتهام وارده را کاملاً رد کرده است.

«آتنا دائمی» پیشتر چندین بار به صورت شفاهی به دادگاه احضار شده بود که وی به دلیل شیوع ویروس کرونا و همچنین عدم دسترسی به وکیل خود از حضور در دادگاه امتناع کرده بود.

لازم به ذکر است «آتنا دائمی» در مورخ چهارشنبه ۳ مهر ماه ۱۳۹۸ در دادگاه تجدید نظر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۳ سال و ۷ ماه حبس محکوم شده بود.

«آتنا دائمی» متولد هفتم فروردین ۱۳۶۷ زاده تهران به دلیل دفاع از حقوق زنان و کودکان ۲۹ مهرماه ۱۳۹۳ بازداشت شد و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی به‌سر برد. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی‌ها به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی، پس از چندین بار به تعویق افتادن جلسه دادگاه نهایتا در تاریخ ٢٣ اسفندماه ٩٣، در دادگاهی به ریاست «قاضی مقیسه»، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با حضور وکیل خود و دیگر متهمین این پرونده مورد محاکمه قرار گرفت. وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر و با اعمال ماده ۱۳۴ به ۵ سال حبس کاهش یافت.

«آتنا دائمی» روز دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ و پس از ۱۶ ماه بازداشت موقت با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد و پس از صدور حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر، در آذر ۹۵ با هجوم ماموران امنیتی به منزل پدری‌اش، مجدداً بازداشت شد.

او به دلیل فعالیت‌هایش با اتهامات زیادی مواجه شد، فعالیت‌هایی از قبیل شرکت در تجمع در دفاع و حمایت از کودکان کوبانی و شنگال و حضور در تجمعاتی علیه احکام اعدام مانند تجمع اعتراضی برای اعدام ریحانه جباری و مخالفت با صدور احکام اعدام و حتی برگزاری کلاس‌های آموزشی نقاشی یا نمایشگاه‌های نقاشی برای کودکان کار و خیابان، نیز جزو فعالیت‌های او به شمار می‌رفت. کارهایی که جرم تلقی شدند.

اتهامات این فعال مدنی، «اجتماع و تبانی بر ضد نظام برای تجمع کوبانی و تجمعاتی برای اعدام مانند تجمع اعتراضی برای اعدام ریحانه جباری و…»، «تبلیغ علیه نظام»، «مخالفت با حجاب اجباری» و «مخالفت با اعدام»، «اختفای ادله جرم برای رهایی متهم علی نوری» عنوان شده‌بود.

یکی دیگر از اتهامات خانم دائمی “توهین به رهبری و مقدسات به دلیل گوش دادن به آهنگ‌های شاهین نجفی”، و به دلیل علاقه شخصی‌اش به ترانه‌های شاهین نجفی، بود که در بخشی از اتهامات انتصابی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «مقیسه» به وی ابلاغ شده‌بود.

آتنا دائمی همینطور در فیس‌بوک خود مطالبی انتقادی می‌نوشت. صفحه فیس‌بوک او بعدتر توسط نهادهای امنیتی با یافتن رمز عبور مسدود شد.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید