شیوع دوباره کرونا در زندان مرکزی سقز؛ مرگ یک زندانی و ابتلای دوازده زندانی دیگر

«سید کمال حسینی» زندانی محبوس در زندان مرکزی سقز بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داد و ۱۲ زندانی دیگر در این زندان به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز شنبه ۲۴ خرداد ماه، «سید کمال حسینی» ۳۴ ساله، فرزند سید جلال، اهل روستای «ضامن آباد »سقز، در اثر ابتلا به ویروس کرونا و عدم رسیدگی پزشکی در زندان مرکزی سقز جان خود را از دست داد همچنین گزارشات رسیده از ابتلای ۱۲ زندانی دیگر به ویروس کرونا و عدم اعزام آنها به مراکز درمانی خبر می دهد.

بنا به گفته یک منبع مطلع، عصر روز شنبه ۲۴ خرداد ماه، جسد «سید کمال حسینی» زندانی جانباخته در اثر کرونا در زندان مرکزی سقز، توسط نیروهای آتش نشانی در قبرستان روستای «آیچی» دفن شده است.

بنا بر گزارشات رسیده، در حال حاضر ۱۲ زندانی دیگر در زندان مرکزی سقز به ویروس کرونا مبتلا شده اند و  مسئولین زندان اجازه مرخصی و یا اعزام به مراکز درمانی را به این زندانیان نمی دهند که این سبب اعتراض زندانیان شده است.

در اوایل فروردین ماه امسال، با شیوع ویروس کرونا و احتمال سرایت آن درمحیط‌های پرتراکم  مانند زندان و نبود تدابیری مانند قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی و گسترش آن به زندان‌های ایران، همچنین به دلیل عدم اعطای مرخصی به بسیاری از زندانیان، در برخی از زندان‌ها شورش و ناآرامی روی داده بود در این میان تعدادی از زندانیان موفق به فرار شده و عده ای نیز کشته  و زخمی شده بودند که «زندان مرکزی سقز» جز زندانهایی بود که زندانیان آن دست به اعتراض زده‌ بودند.

پیشتر گروهی از کارشناسان ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر، روز جمعه ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۹ با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواستند که با توجه به خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا، زندانیان عقیدتی و دو تابعیتی را فوراً آزاد کنند.

همچنین دهها سازمان حقوق بشری طی بیانیه ای مشترک خواستار آزادی مدافعان حقوق بشر زندانی شده بودند. دهها عضو دیگر فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر(FIDH) در بیانیه‌ای مشترک با تاکید بر «خطر جدی بیماری جهان‌گیر» و «به سرعت رو به گسترش کرونا (کوید ۱۹)» برای زندانیان، خواستار آزادی مدافعان حقوق بشر زندانی شده‌ بودند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در گزارشاتی به ابتلای شماری از زندانیان به ویروس کرونا در زندانها پرداخته بود. «علی یونسی» دانشجوی دانشگاه شریف محبوس در زندان اوین، «زینب جلالیان»، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین، «لیلا میرغفاری»،‌ فعال مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین، «سام رجبی»، فعال محیط زیست محبوس در زندان اوین، «حبیب الله لطیفی» زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد در زندان مرکزی سنندج، تعداد اندکی از زندانیانی هستند که در زندانها به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سیزده − 5 =