آرش گنجی با وثیقه آزاد شد

آرش گنجی، مترجم و منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان با تامین وثیقه و به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد. روز یکشنبه ۲۵ خرداد، قاضی مقیسه رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب با افزایش میزان وثیقه از ۴۵۰ میلیون تومان به ۳ میلیارد تومان، آقای گنجی را بازداشت و روانه زندان اوین کرده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز یکشنبه اول تیرماه ۱۳۹۹،  آرش گنجی، مترجم و منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان با تامین وثیقه به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.

روز یکشنبه ۲۵ خردادماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده آرش گنجی بابت اتهامات «عضویت و همکاری با گروهک ضد نظام»، «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار و با افزایش میزان وثیقه از سوی قاضی مقیسه، این شهروند به زندان اوین منتقل شد.

آقای گنجی، صبح روز یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸، توسط چند مأمور امنیتی در منزل مسکونی خود و  پس از بازرسی  و ضبط برخی لوازم  شخصی و مدارک، بازداشت شده بود. این شهروند پس از بازداشت  به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل‌شده و پس از گذشت ۲۹ روز، با تأمین وثیقه ۴۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.

در خصوص بازداشت آقای گنجی، اشتفان انگل نویسنده آلمانی در نامه‌ اعتراضی به بازداشت این شهروند او را “انسانی آزاد اندیش، با صداقت و مترجمی فرهیخته” دانسته. وی همچنین به صدور حکم ‌های سنگین برای رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن اشاره کرده و در پایان از آنتونیو گوترش خواهان «جواب» شده است .
اشتفان انگل نامه‌اش را به پن جهانی، رسانه‌ها و سفارت ایران در آلمان رونوشت کرده است.

کانون نویسندگان ایران نیز در  زمان بازداشت این عضو خود بیانیه‌ای منتشر کرده بود و ضمن محکومیت بازداشت آرش گنجی، خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط او و همه‌ی زندانیان سیاسی و عقیدتی شده‌ بود.

افزایش وثیقه از سوی قاضی مقیسه، رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در خصوص اعضای کانون نویسندگان مسبوق به سابقه است.

روز سه‌شنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن دو عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران و بکتاش آبتین یکی از بازرسان کانون در احضاریه‌های جداگانه‌ای که طی روزهای اخیر به دست‌شان رسیده‌بود، در شعبه‌ی ٢٨ “دادگاه انقلاب اسلامی” حاضر شدند. قاضی “مقیسه” وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی این سه را به یک میلیارد تومان برای هر کدام افزایش داد و این سه عضو کانون به دلیل عدم امکان تامین وثیقه، بازداشت و روانه زندان اوین شدند.

بکتاش آبتین و رضا خندان (مهابادی) دو عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران از سوی دادگاه انقلاب هر یک به ۶ سال حبس و کیوان باژن عضو پیشین هیات دبیران کانون نویسندگان ایران نیز به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

پنج × دو =