بیانیه کانون نویسندگان ایران در اعتراض به بازداشت میلاد جنت

کانون نویسندگان ایران طی انتشار بیانیه ای، بازداشت «میلاد جنت» از اعضای این کانون را محکوم کرده و خواستار آزادی بی قید و شرط او شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، کانون نویسندگان ایران روز پنج شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹، با صدور بیانیه ای، بازداشت «میلاد جنت» مترجم، شاعر و از اعضای این کانون توسط ماموران امنیتی در روز سه ‌شنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۹، را محکوم کرده و خواستار آزادی بی قید و شرط او شد.

کانون در این بیانیه ضمن اشاره به بازداشت «میلاد جنت» و مسئله سلامت و جان زندانیان در شرایط شیوع گسترده بیماری کرونا نوشت:« در شرایط کنونی بیش از پیش بر سلامت و جان زندانیان بیمناکیم. بازداشت میلاد جنت، تندرستی او را در معرض خطر قرار داده است».

در بخش دیگری از بیانیه با اذعان به اینکه «دستگاه‌های امنیتی و قضایی سابقه‌ای طولانی در نقض حقوق انسانی و شهروندی بازداشت شدگان دارد» مسئولیت جان «میلاد جنت» را بر عهده‌ی حکومت و نهاد بازداشت کننده بیان داشتند.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

میلاد جنت را آزاد کنید!
روز سه‌شنبه ۲۴ تیر ماه، میلاد جنت، شاعر، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران در منزلش بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد. کانون نویسندگان ایران تا این لحظه اطلاعی از نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری او ندارد.
با گسترش دامنه‌ی اعتراض‌ها، حاکمان به سرکوب مردم معترض وسعت و شتابی افزونتر داده‌اند. بازداشت میلاد جنت در ادامه‌ی همین سرکوب‌هاست. گذشته از این جنت عضو کانون نویسندگان ایران است؛ نهادی مستقل که در طول حیات پنجاه ساله‌اش همواره بر آزادی اندیشه و بیان بی هیچ حصر و استثنا، پای فشرده و در مقابل، از سوی صاحبان قدرت، با تهدید و زندان و حتی قتل برخی از اعضایش مواجه بوده است.
اکنون که موج بیماری کرونا سهمگینانه کشور را درنوردیده و امکان برگزاری تجمع اعتراضی با محدودیتی مضاعف مواجه شده است، حکومت نیز فرصت را غنیمت شمرده و در کمال بی‌اعتنایی به جان و زندگی مردم به سرکوب و بازداشت بیشتر معترضان و نمایش اقتدار خود پرداخته است. با توجه به اینکه دستگاه‌های امنیتی و قضایی سابقه‌ای طولانی در نقض حقوق انسانی و شهروندی بازداشت‌شدگان دارند، در شرایط کنونی بیش از پیش بر سلامت و جان زندانیان بیمناکیم. بازداشت میلاد جنت، تندرستی او را در معرض خطر قرار داده است. هشدار می‌دهیم که مسئولیت جان او بر عهده‌ی حکومت و نهاد بازداشت‌کننده است.
کانون نویسندگان ایران بازداشت میلاد جنت را محکوم می‌کند و خواستار آزادی بی قید و شرط او و همه‌ی زندانیان سیاسی و عقیدتی است.
کانون نویسندگان ایران
۲ مرداد ۱۳۹۹

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

7 − 3 =