کمال حسن رمضان زندانی سیاسی کُرد آزاد شد

«کمال حسن رمضان»، زندانی سیاسی اهل کُردستان سوریه از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

«کمال حسن رمضان سولو»، زندانی سیاسی کُرد اهل کُردستان سوریه که به دلیل تشابه اسمی با شخص دیگری به نام «کمال سور» در معرض خطر اعدام قرار داشت، با ارائه مدارک توسط وکیل این زندانی سیاسی «محمد صالح نیکبخت»، هفته پیش پرونده اش مختومه و پس از تحمل۶ سال حبس از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، روز پنج شنبه۲۶ تیرماه، به دنبال صدور دستور آزادی «کمال حسن رمضان» وی از زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه در تهران منتقل و روز یک شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹، از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران به دمشق فرستاده شد.

«کمال حسن رمضان» ۳۱ ساله و شهروند کُرد اهل کُردستان سوریه ( مشهور به روژاوا ) در تیرماه سال ۹۳ به همراه دو شهروند دیگر کُرد اهل شهرستان ماکو در نزدیکی شهر ارومیه توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی سپاه منتقل شدند.

این سه زندانی سیاسی، مجموعا «چهار ماه در بازداشتگاه سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات» ارومیه به اتهام «عضویت در پ ک ک» مورد بازجویی قرار گرفتند و سپس به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. روز شنبه ۲۳ مرداد ۹۴  جلسه‌ی دادگاه هر سه زندانی سیاسی در شعبه دو دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست «قاضی شیخلو» برگزار شد و پس از یک ساعت از برگزاری دادگاه، «حکم ۱۰ سال و یک روز حبس» به وکیل این زندانی رسما اعلام شد.

این حکم بعداً به دلیل عدم اعتراض این زندانی سیاسی و «درخواست ماده تسلیم به رای»، به «۷ سال حبس» کاهش پیدا کرد. بعد از قطعی شدن این حکم فشارهای برای پرونده‌سازی جدید برای نامبرده افزایش پیدا کرد و در «بهمن‌ماه ۹۴» این زندانی سیاسی به «مدت دو ماه» به «بازداشتگاه سپاه ارومیه» منتقل شده و در خصوص «همکاری» و «گرفتن اعترافات تلوزیونی» تحت فشار قرار گرفته بود.

«کمال حسن رمضان»، در ادامه این فشارها، در« ۲۰ آذرماه ۱۳۹۵ به مدت ۸ روز»، « ۶ دی ماه ۱۳۹۵ به مدت ده روز» و «آذرماه سال ۱۳۹۶ به مدت هفت روز» به بازداشتگاه اداره اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه ارومیه منتقل شد و در خصوص قتل یکی از اعضای بومی سپاه که حدود ده سال پیش صورت گرفته مورد بازجویی قرار گرفت.

روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶، مسئول اجرای احکام زندان مرکزی ارومیه با احضار این زندانی سیاسی کُرد صدور حکم غیابی قطعی اعدام از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه را رسما به وی اعلام کرد.

در این ابلاغیه که از سوی قاضی مهدی دادپور، قاضی اجرای احکام کیفری دادگاه انقلاب ارومیه به رئیس زندان ارومیه‌ ارسال شده‌‌بود، شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به صورت غیابی در تاریخ ۲۱ آبان‌ماه سال ۱۳۹۰ به اتهام «عضویت در پژاک و قیام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران»، وی را به اعدام محکوم کرده‌بود که این حکم قطعی بود.

صدور حکم غیابی برای این زندانی سیاسی در حالی صورت گرفت که این شهروند کُرد اهل سوریه، در تاریخ مذکور اصلا در ایران حضور نداشت.

اداره اطلاعات ارومیه در پاسخ به استعلام دادگاه این شهر برای شناسایی و معرفی عامل انفجار یک پاسگاه مرزی در سال ۱۳۸۵، کمال حسن رمضان سولو را به دلیل تشابه اسمی با کسی به نام کمال سور که به عنوان فرمانده منطقه‌ایی حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) در زمان انفجار مذکور در منطقه معرفی کرد.

در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ از سوی بخش اجرای احکام زندان مرکزی ارومیه احضار و صدور حکم اعدام رسما به وی ابلاغ شد. این حکم پیشتر در آبان ماه سال ۱۳۹۰ به صورت غیابی از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب برای شخصی به اسم «کمال سور» صادر شده بود.

همچنین از سال ۱۳۹۵ با فشارها اداره اطلاعات و سپاه ارومیه پرونده‌ جدید دیگری به اتهام قتل چند تن از ماموران دولتی در شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه برای ایشان تشکیل شد و در این مدت دو بار در شعبه ۶ بازپرسی دادگاه ارومیه به این اتهام رسیدگی شده بود.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه × 4 =