هنگامه شهیدی به مرخصی استعلاجی اعزام شد

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین با تودیع قرار وثیقه به مرخصی استعلاجی اعزام شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، هنگامه شهیدی زندانی سیاسی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شده‌ و دوران محکومیت خود را در بند زنان زندان اوین می گذراند، روز پنج شنبه ۲۷ شهریورماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان برای مدت ۳ روز به مرخصی استعلاجی اعزام شد.

این روزنامه‌نگار، ‌که به‌دنبال تشدید بحران کرونا در زندان‌های ایران در روز دوشنبه ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۸، به مرخصی اعزام شده و روز یکشنبه ۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، به زندان اوین بازگشته بود، جهت تکمیل مراحل درمانی بیماری خود دیروز به مرخصی اعزام شد.

هنگامه شهیدی پیش‌تر به اتهام «افترا، نشر اکاذیب، توهین، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس و دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و فعالیت‌های مجازی و مطبوعاتی و همچنین خروج از کشور محکوم شده بود. و بر مبنای حکم دادگاه تجدیدنظر و طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات یعنی ۷ و نیم سال حبس در خصوص وی اجرا می‌شود.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر محکومیت هنگامه شهیدی به ۱۲ سال و ۹ حبس را عینا تایید کرده‌بود.

دادگاه تجدیدنظر هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ برگزار شده‌بود.

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و عضو حزب اعتماد ملی روز سه‌شنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۷، در جزیره کیش به اتهام با یک رسانه برون مرزی بازداشت شد و به سلول انفرادی در زندان اوین منتقل شده و شش‌ماه در «انفرادی» و تحت فشار برای اخذ اعتراف اجباری قرار گرفته‌بود. وی پس از ۶ ماه بازداشت موقت، با قرار وثیقه آزاد شد.

هنگامه شهیدی به خاطر اظهاراتش علیه مسئولان قضایی، مجدد تحت تعقیب قرار گرفت. پنجم تیر ۹۷ دادستانی تهران طی اطلاعیه‌ای از دستگیری هنگامه شهیدی در جزیره کیش خبر داد و اعلام کرد: «این متهم که تحت تعقیب قضایی بوده، توسط مأموران پلیس در حالی که از ماسک برای مخفی ماندن از دید مأموران استفاده می‌کرده، دستگیر و به زندان معرفی شده است.»

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران دهم تیر از صدور کیفرخواست پرونده هنگامه شهیدی با پنج عنوان اتهامی خبر داده بود.

بر اساس آنچه پیشتر مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع هنگامه شهیدی گفته، افترا، نشر اکاذیب، توهین، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی عناوین اتهامی شهیدی است.

در نهایت پرونده شهیدی برای رسیدگی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ارجاع و دادگاه پس از برگزاری جلسه محاکمه، متهم را به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس و دو سال محرومیت از عضویت در گروه ها و احزاب و فعالیت های مجازی و مطبوعاتی همچنین ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

20 − 4 =