وحدا سیلانی شهروند بهایی، روانه زندان کرمان شد

وحدا سیلانی، شهروند بهایی ساکن کرمان با مراجعه به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب کرمان بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت به زندان این شهر منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، وحدا سیلانی، شهروند بهایی در پی دریافت ابلاغیه ای کتبی با مراجعه به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب کرمان، روز یکشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹، جهت اجرای دوران محکومیت ۷ ماه حبس تعزیری بازداشت و به زندان کرمان منتقل شده است.

این شهروند بهایی پیشتر در روز یکشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۸، در منزل مسکونی‌اش بازداشت شده‌ بود.

کمپین پیش‌تر گزارش کرده ‌بود که نیروهای امنیتی در زمان بازداشت، منزل این شهروند را تفتیش و برخی از لوازم شخصی‌اش را نیز ضبط کرده‌بودند.

وحدا سیلانی شهروند بهایی ساکن کرمان روز چهارشنبه ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۸، با تودیع قرار وثیقه به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

خانم سیلانی از سوی دادگاه انقلاب کرمان از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» محاکمه و به تحمل ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید