میثم جولانی و علی خیرجو به حبس تعزیری و شلاق محکوم شدند/ سند

علی خیرجو و میثم جولانی، دو کنشگر مدنی تُرک (آذربایجانی) از سوی شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو اردبیل به احکام حبس و شلاق محکوم شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، علی خیرجو و میثم جولانی دو کنشگر مدنی تُرک ساکن اردبیل از بابت اتهام «مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال» از سوی شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو اردبیل به ریاست قاضی سجاد حبیبی هر یک به ۴ ماه حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

این فعالان مدنی، در این بخش از پرونده از بابت اتهام «مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال» محاکمه شده بودند.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام های این شهروندان، روز سه شنبه ۱۱ آذرماه ۱۳۹۹، در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو شهرستان اردبیل برگزار شده بود.

این دو کنشگر مدنی پیشتر در روز پنج شنبه ۱۰ مهرماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

آنها به همراه سایر بازداشت شدگان پارک جیرال اردبیل هر یک با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه زندان اردبیل آزاد شده بودند.

در زمان بازداشت هر کدام از این دو فعال مدنی با سه عنوان اتهامی جداگانه مواجه شده بودند که دو اتهام دیگر  برای رسیدگی به دادگاه انقلاب ارسال شده بود.

تصاویر منتشر شده در صفحات اجتماعی حاکی‌ است، ماموران امنیتی و انتظامی بدون ارائه حکم بازداشت و با بالا رفتن از دیوار خانه به منزل علی خیرجو یورش برده بودند.

گفته شده است که نیروهای امنیتی در زمان بازداشت علی خیرجو اقدام به ضرب و شتم وی، خانواده و همسایگان او کرده‌اند.

بر اساس گزارش ها، با مراجعه همسر علی خیرجو و جمعی از مادران بازداشت شدگان پارک جیرال به بازپرسی شعبه ۱۰ اردبیل برای پیگیری وضعیت بستگان شان، با هتاکی و ناسزاگویی قاضی نونهال مواجه شده بودند.

افسانه اکبرزاده همسر علی خیرجو پس از اعتراض به عدم قانونی بودن دستگیری این فعالان، روند غیرقانونی رسیدگی به پرونده و هتاکی قاضی نونهال با حکم مستقیم وی دستگیر و پس از ۲۴ ساعت بازداشت آزاد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید