تعیین زمان و شعبه بازپرسی مهرداد گریوانی، فعال مدنی / سند

مهرداد گریوانی، فعال مدنی با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای حضور در جلسه بازپرسی فراخوانده شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مهرداد گریوانی فعال مدنی، روز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹، در پی دریافت ابلاغیه ای کتبی می بایست ظرف مدت ۵ روز در شعبه ۶ بازپرسی دادسرای زندان اوین جهت ارائه آخرین دفاعیات حاضر شود.

مهرداد گریوانی، شامگاه شنبه ۱ آذر‌ماه ۱۳۹۹، توسط مأموران گشت کلانتری ۱۴۸ انقلاب، با توقیف خودروی پراید متعلق به ماهان جلال‌دوست، به همراه وی در خیابان ولیعصر تهران بازداشت شده بودند.

روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، مهرداد گریوانی فعال مدنی، پس از پایان مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، با تودیع فیش حقوقی تا اتمام مراحل دادرسی به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.

اتهام انتسابی علیه این فعال مدنی، «تبلیغ علیه نظام»اعلام شده بود.

مأموران کلانتری ۱۴۸ انقلاب، با احراز هویت مهرداد گریوانی و ماهان جلال دوست، آنها را به سازمان اطلاعات سپاه تحویل داده اند.

به دلیل کشف مدارکی در خوردوی ماهان جلال‌دوست وی نیز بازداشت شده بود.

ماهان جلال دوست، روز دوشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹، با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

بامداد روز یکشنبه ۲ آذر‌ماه ۱۳۹۹، چند ساعت پس از بازداشت مهرداد گریوانی، نیروهای امنیتی با یورش به منزل این فعال مدنی، ضمن تفتیش آنجا برخی اقلام شخصی متعلق به وی را ضبط کرده‌اند.

پیشتر در روز شنبه ۲۰ مهرماه ۱۳۹۸، مهرداد گریوانی، در پی ابلاغ شفاهی از حکم صادره شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران مطلع شده بود.

این فعال مدنی ساکن تهران، مهر ماه سال گذشته از بابت اتهام «اجتماع و تبانی با روح الله زم به جهت انجام جرم بر ضد امنیت داخلی کشور» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی، ۲ سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی، رسانه و مطبوعات و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده‌ بود.

جلسه دادگاه مهرداد گریوانی روز سه‌شنبه ۱ مردادماه ۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده‌بود.

در آن‌روز آقای گریوانی به اجتماع و تبانی با یکی از مدیران تلگرامی خارج کشور به قصد انجام جرم بر ضد امنیت داخل و خارج کشور متهم شد و در پاسخ دفاعیات خود گفته‌ بود که «دفاع کردن را در محکمه ای که شاکی در آن خود امر قضاوت را نیز بر عهده دارد، امری مهمل و بیهوده میدانم! لذا دفاعی ندارم!»

مهرداد گریوانی پیش‌تر به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، احضار شده‌بود که پس از بررسی و صدور کیفرخواست، پرونده وی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد.

این فعال مدنی پیش از این در صفحه توییتر خود و پس از حضورش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب از اتهام “اجتماع و تبانی جهت انجام جرم بر ضد امنیت داخلی یا خارجی کشور” خبر داده‌بود.

رسانه‌های وابسته به سپاه، در دی‌ماه ۱۳۹۵ با انتشار خبری در رابطه با «مهرداد گریوانی»، عنوان کرده‌بودند که “با برخی رسانه‌ها همکاری داشته است.”

هر چند این فعال مدنی و دانشجویی، چندی بعد با صدور تکذیبیه‌ای عنوان کرد: “با هیچ رسانه‌ای همکاری ندارد”، اما بازداشت این دانشجوی اهل قم در دستور کار نیروهای امنیتی سپاه قرار گرفت و در ۷ بهمن ۱۳۹۵ از سوی اطلاعات سپاه بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد.

وی روز ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ به بند ۲۴۱ زندان اوین انتقال یافت و پس از ۱۶۰ روز انفرادی در ۱۱ مرداد ۱۳۹۶، با قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

نیروهای امنیتی سپاه، در زمان بازداشت، وسایل شخصی او از جمله تلفن همراه، لپ تاپ، هارد اکسترنال و… را ضبط کردند.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید