تداوم بازداشت و بلاتکلیفی امیرحسین مرادی و علی یونسی در بند ۲۰۹ زندان اوین

علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، علی یونسی و امیر حسین مرادی دو دانشجوی بازداشتی با گذشت ۱۰ ماه از بازداشت کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می شوند.

گفته شده است که وکیل انتخابی این شهروندان تاکنون به پرونده آنان دسترسی نداشته و وکیل تسخیری نیز در ماه ششم بازداشت تنها یک بار و پس از پایان بازجویی ها با این دانشجویان ملاقات داشته است.

مصطفی نیلی وکیل علی یونسی و امیرحسین مرادی می‌گوید مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی همچنان مانع از دریافت امضای وکالت نامه آن‌ها می‌شوند.

مصطفی نیلی،‌ وکیل این دانشجویان زندانی، روز سه‌شنبه ۱۳ آبان‌ماه در صفحه توییتر خود نوشت: «دادیار ناظر به این بهانه که برای صدور دستور امضای وکالتنامه باید از شعبه دادگاه مجوز داشته باشد، تاکنون مانع این امر شده است.»

پرونده این دو دانشجوی بازداشتی، در حالی که قرار قضایی پرونده آنها همچنان بر بازداشت است، روز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، جهت انجام مراحل محاکمه به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم ارجاع داده شده است.

علی یونسی و امیر حسین مرادی دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف، روز جمعه۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹، توسط مأموران لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم بازداشت شده‌اند.

۱۲ مأمور امنیتی لباس شخصی علی یونسی را که به دانشگاه رفته بود، شامگاه ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹،  دست‌بسته به خانه‌اش در تهران بردند.

پیشانی او شکاف برداشته بود و خون روی تمام صورت او را گرفته بود و در سایر نقاط بدن هم جراحت‌های خونین داشت؛ در نتیجه این نگرانی وجود دارد که این زندانی مورد شکنجه قرار گرفته باشد.

مأموران امنیتی منزل مسکونی علی یونسی را مورد تفتیش قرار دادند و پدر و مادر او را برای بازجویی به مکان نامعلومی منتقل کرده و پس از چند ساعت آزاد کردند.

مأموران امنیتی خود را معرفی نکرده و حکم دستگیری یا حکم تفتیش ارائه نکرده بودند.

علی یونسی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶ و امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶ است.

همچنین، علی یونسی دارای مدال طلا در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک که در چین برگزار شد می باشد.

پیشتر دیده بان حقوق بشر، از مقامات ایران خواست، دو دانشجوی دانشگاه شریف تهران، علی یونسی و امیرحسین مرادی را که به مدت حدود دو ماه در سلول انفرادی نگه داشته شده اند، فوراً آزاد کنند مگر این که بتوانند آنها را متهم به جرمی مشخص، یا با شفاف‌سازی اتهام آنها، تمام حقوق دادرسی عادلانه‌‌شان را تضمین کنند.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل مستقر در لندن با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی بی‌قید و شرط علی یونسی، دانشجوی زندانی شد.

عفو بین‌الملل گفته بود: آقای یونسی به همراه یک دانشجوی دیگر که همان در یک روز بازداشت شده‌اند، به صورت علنی به داشتن ارتباط با گروه‌های «ضدانقلاب» و در اختیار داشتن «مواد منفجره» در منازل‌شان متهم شده‌اند که این اقدام ناقض حق این دو زندانی برای بی‌گناه شمرده شدن تا پیش از اثبات جرم‌شان بوده و موجب نگرانی‌های جدی در مورد تأمین سلامت‌شان می‌شود. این دو زندانی در معرض خطر شکنجه یا سایر بدرفتاری‌ها قرار دارند.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید