مهناز جان نثار و مارال راستی، شهروندان بهایی به زندان بندرعباس منتقل شدند

مهناز جان نثار و مارال راستی، دو شهروند بهایی جهت تحمل دوران محکومیت حبس به زندان بندرعباس منتقل شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مهناز جان نثار و مارال راستی، دو شهروند بهایی اهل شهرستان بندرعباس امروز شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰، جهت تحمل دوران محکومیت حبس به زندان این شهر منتقل شده اند.

شعبه ۲ دادگاه انقلاب بندرعباس از بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی» هر یک از این دو شهروند بهایی را به ۲ سال حبس تعزیری و محرومیت های اجتماعی محکوم کرده بود.

اوایل دی ماه ۱۳۹۹، این دو شهروند ساکن بندرعباس به همراه شش شهروند بهایی دیگر از سوی دادگاه انقلاب این شهر در مجموع به ۱۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

پیشتر برای این هشت شهروند بهایی در ماه‌های ابتدایی سال ۱۳۹۶، پرونده‌ای با عنوان اتهامی «تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۳ بازپرسی بندرعباس به ریاست بازپرس رحیمی باز شده بود.

مهناز جان نثار، مارال راستی، مهرالله افشار، فرهاد امری، امید آفاقی، آرش راسخی، ادیب حق پژوه و نسیم قنواتیان، ۸ شهروند بهایی، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب بندرعباس به ریاست قاضی بلادر به ۱۴ سال حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شدند.

حکم مجازات تکمیلی صادر شده علیه این شهروندان ساکن بندرعباس، ۲ سال «ممنوعیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی»، «ممنوعیت از شرکت در جلسات ضیافت و گردهمایی بهائیان» و «الزام بر گذراندن پنج جلسه مشاوره در خصوص مسائل فرقه‌ای» زیر نظر اساتید «موسسه اندیشه سجادیه بندرعباس» اعلام شده بود.

اتهام انتسابی علیه این شهروندان بهایی، «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی» عنوان شده است.

شعبه ۲ دادگاه انقلاب بندرعباس از بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی»، آرش راسخی، مارال راستی، نسیم قنواتیان، مهرالله افشار، مهناز جان نثار و امید آفاقی را هر یک به ۲ سال حبس تعزیری و فرهاد امری و ادیب حق پژوه را به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

طبق حکم صادره چنان چه این شهروندان طی مدت اجرای مجازات تکمیلی مفاد حکم را رعایت نکنند دادگاه برای بار اول مدت مجازات تکمیلی را تا یک سوم افزایش خواهد داد.

در صورت تکرار عدم رعایت مفاد حکم صادره توسط این شهروندان بهایی، دادگاه حکم آنها را به حبس یا جزای نقدی درجه ۷ و ۸ تبدیل خواهد کرد.

این ۸ شهروند بهایی پیشتر در بهار سال ۱۳۹۶، بازداشت شده و پس از تشکیل پرونده در شعبه سوم بازپرسی بندرعباس با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بودند.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید