رضا واثقی، زندانی سیاسی تُرک (آذربایجانی) به مرخصی اعزام شد

رضا واثقی، زندانی سیاسی تُرک (آذربایجانی) که دوران محکومیت حبس را در زندان اردبیل سپری می کند به مرخصی اعزام شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، رضا واثقی کنشگر مدنی تُرک (آذربایجانی) که اواسط آبان ماه ۱۳۹۹، جهت اجرای حکم حبس راهی زندان اردبیل شده بود‌، امروز چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰، با تودیع قرار وثیقه از زندان اردبیل به مرخصی یک هفته ای اعزام شده است.

این کنشگر مدنی پیشتر نیز در روز شنبه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۹، با تودیع قرار وثیقه به مرخصی اعزام شده و روز شنبه ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۹، با پایان ایام مرخصی به زندان اردبیل بازگشته بود.

آقای واثقی، روز شنبه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۹، با تودیع قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی از زندان اردبیل به مرخصی یک هفته ای اعزام شده بود.

رضا واثقی کنشگر مدنی ترک ساکن اردبیل روز چهارشنبه ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۹، بعد از مراجعه به اجرای احکام اردبیل بازداشت و جهت اجرای حکم روانه زندان اردبیل شد‌.

رضا واثقی به همراه برادرش علی واثقی ۱۴ مهرماه ۱۳۹۹ توسط شعبه یک دادگاه تجدید نظر انقلاب اردبیل به اتهام «مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شبنامه و فعالیت تبلیغی علیه نظام» هر کدام به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

در دادنامه مربوطه با استناد کامل به گزارش و صورت جلسات اداره کل اطلاعات استان اردبیل و درج خبر دستگیری ، آزادی و محکومیت فعالین در صفحات مجازی را دلیل بر موجه دانستن اتهامات این برادران دانسته و بدون توجه به اقاریر این دو فعال مدنی مبنی بر بی‌ اطلاعی آن‌ها از وجود چنین‌ شب‌نامه‌هایی و بی تاثیر دانستن مدارک و ادله های وکیل این فعالین ، صورت گرفته است.

در مرحله بدوی دادگاه رضا و علی واثقی پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی راد به ترتیب به ۲ و ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

این کنشگر ترک در ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹، در محل کارشان، بدون رویت حکم همراه با ضرب و شتم بازداشت شده بودند.

این دو فعال تُرک (آذربایجانی) عصر روز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹، با تودیع قرار وثیقه ۱۱۰ میلیون تومانی برای هر کدام، به صورت موقت آزاد شدند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل