اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان اسفراین

روز چهار شنبه ۲۰ مردادماه سال جاری؛ دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اسفراین« نادرنژاد» از اعدام یک متهم که پیشتر از بابت  « قتل عمد » به قصاص نفس اعدام محکوم شده بود خبر داد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ بنا به گزارش ایسنا، نادرنژاد، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اسفراین از اجرای حکم اعدام یک مرد در این شهر خبر داد. هویت این زندانی که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود اعلام نشده است.

فرد اعدام شده متهم بود که در اسفند ماه سال ۱۳۹۶، یک زن ۳۱ ساله را با انگیزه سرقت طلاهای وی، به قتل رسانده است.

در این گزارش، به محل و تاریخ دقیق اجرای حکم اعدام، اشاره‌ای نشده است.

اسفراین شهری است در جنوب شرقی استان خراسان شمالی، این شهر مرکز شهرستان اسفراین است. زبان اصیل شهر اسفراین تاتی است. با وجود این زبان های کردی کرمانجی و ترکی خراسانی نیز در این شهر رواج دارد.

اجرای مجازات اعدام در ایران همواره به عنوان یکی از شاخصه های مهم نقض حقوق بشر در ایران و جهان مطرح است.

در طول سالیان متمادی از جمله موارد طرح شده نقض حقوق بشر در گزارش‌های گزارشگران ویژه حقوق بشر در ایران اشاره به اجرای احکام اعدام در ایران بوده است.

قطعنامه‌های سازمان ملل متحد برای توقف مجازات اعدام به عنوان اولین قدم برای لغو کامل آن، اولین بار در سال ۲۰۰۷ و دومین بار سال ۲۰۰۸ در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید. دبیرکل سازمان ملل نیز در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ طی گزارشی آخرین تحولات مربوط به توقف و لغو اعدام در کشورهای مختلف را به مجمع عمومی ارائه کرد. در این قطعنامه‌ها ضمن تاکید بر توقف مجازات اعدام، گفته شده مجرم، به اعتبار انسان بودن، دارای حق حیات و بسیاری حقوق دیگر است و قانونگذار و سیستم قانونگذاری، حق سلب این حقوق را از فرد به صرف مجرم بودن و ارتکاب جرم ندارد. دومین پروتکل الحاقی به میثاق بین المللی حقوق سیاسی اجتماعی درباره لغو مجازات اعدام نیز سال ۱۹۸۹ به تصویب مجمع عمومی رسید.

ایران از نخستین کشورهای امضاکننده‌ اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر است اما حکومت اسلامی به اجرای آن در کشور احترام نمی گذارد. با این‌ حال پس از گذشت نزدیک به هفتاد سال از این رویداد تاریخی، بنا به گفته ارگان های بین‌المللی حقوق بشر از جمله‌ کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد، دیده ‌بان حقوق بشر، سازمان عفو بین‌الملل، گزارشگران بدون مرز، جامعه‌ دفاع از حقوق بشر در ایران، رژیم اسلامی در زمینه حقوق بشر و اعدام ها بدترین و جنایت کارانه ترین کارنامه را در سطح جهانی دارد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید