اعدام یک نوجوان به اتهام “قتل عمد” در نیشابور، وی قبل از اعدام چهار بار تا پای چوبه دار برده شد

علی‌اکبر محمدی

حکم اعدام یک مرد جوان به نام علی‌اکبر محمدی، که پیشتر به اتهام “قتل عمد” به قصاص نفس اعدام محکوم شده بود در زندان نیشابور به اجرا درآمد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صبح روز دوشنبه، ۱۵ آذر ماه ۱۴۰۰، حکم اعدام یک مرد جوان با نام علی‌اکبر محمدی، به اتهام قتل عمد که طی یک نزاع خیابانی به اعدام محکوم شده بود در زندان نیشابور اعدام شد.

بر اساس این گزارش، علی‌اکبر محمدی، در زمان اجرای حکم حدودا ۲۴ سال سن داشت و حدود ۵ سال را در بند جوانان زندان شاهرود به‌سر برده بود. احتمال می‌رود علی‌اکبر محمدی، در زمان ارتکاب جرم انتصابی زیر ۱۸ سال بوده باشد.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «علی‌اکبر پدر و مادر نداشت و کسی بالای سرش نبود. او هیچ چاقویی هم توی جیبش نداشت و زمانی که چند نفر بهش حمله کردند، کس دیگری از زیر بلافاصله به علی‌اکبر چاقو داد. حتی بلد نبود چگونه از چاقو استفاده کند و یا کجا بزند که کسی نمیرد.»

این منبع همچنین گفت: «از یک ماه پیش خانواده مقتول مهلت سه ماهه دادند که اگر ۵ میلیارد جمع آوری شود می‌بخشیم. خیرین شاهرود برای این جوان پول جمع کردند و حدود ۴ میلیارد جمع آوری شد. این در حالی بود که یک ماه گذشت و اعدامش کردند و دادگاه تاکنون پول را به مردم پس نداده.»

به گفته این منبع، علی اکبر چهار بار پای چوبه‌دار رفته بود و هر بار دو روز در انفرادی منتظر اعدام می‌ماند که باعث عذاب و شکنجه وی شده بود.

اعدام علی‌اکبر محمدی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، دست‌کم ۲۱۱ اعدام از بین ۲۶۷ اعدامی که سال ۲۰۲۰ در ایران اجرا شد، با اتهام «قتل عمد» بوده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید