دو زندانی به اتهام آتش کشیدن پمپ بنزین دره گرم ، قتل دو پلیس و «محاربه» اعدام شدند

استان لرستان

حکم اعدام، جهانبخش عباسی و مهران نقدی، که پیشتر به اتهام آتش کشیدن پمپ بنزین دره گرم، قتل دو پلیس و «محاربه» به اعدام محکوم شده بودند، به اجرا درآمد

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، پنج‌شنبه ۲۳ دی ماه ۱۴۰۰، حکم اعدام دو زندانی به نامهای جهانبخش عباسی و مهران نقدی، که پیشتر به اعدام محکوم شده بودند به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، رسانه‌های داخل ایران، حکم دو زندانی که برای آتش کشیدن پمپ بنزین دره گرم و قتل دو پلیس به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده بودند، به اجرا درآمد

در این گزارش به مکان دقیق و یا زمان اجرای حکم این دو زندانی اشاره‌ای نشده است. اما به نظر میرسد که حکم این دو زندانی در استان لرستان اجرا شده باشد.

در این گزارش به هویت اعدام شدگان اشاره‌ای نشده است ولی در گزارش‌های قبلی درخصوص متهمان این پرونده، هویت ایشان جهانبخش عباسی و مهران نقدی اعلام شده بود.

گفتنی است، ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸، رییس کل دادگستری لرستان، محمد رزم در مراسم معارفه مدیر کل جدید زندان‌های لرستان از دستگیری ۲ عامل اصلی انفجار در پمپ بنزین خرم‌آباد خبر داد و اعلام کرد: «این افراد از نیروهای اخراجی دستگاه‌های نظامی هستند که بازخرید شده اند».

حادثه آتش سوزی پمپ بنزین دره گرم در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۷ روی داده بود.

با توجه به تعریف مبهم اتهامات محاربه (جنگ علیه خدا) و افساد فی الارض (فساد کردن بر روی زمین) برای طیف گسترده‌ای از جرایم استفاده می‌شوند. علاوه بر این، موضوعات قابل توجهی در خصوص این اتهامات وجود دارند، از جمله اینکه این اتهامات در دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

افساد فی الارض به‌خصوص زمانی توسط قضات دادگاه انقلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد که صدور مجازات اعدام بر اساس اتهامات دیگر و مدارک موجود دشوار باشد.

در سال ۲۰۲۰ دست‌کم ۱۵ نفر با اتهام محاربه و افساد فی الارض اعدام شدند.

از میان کسانی که با اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام محکوم شدند و حکم‌شان به اجرا درآمده، می‌توان به وابستگان گروه‌های مخالف کردی، اقلیت‌های مذهبی و قربانیان سیاستگذاری‌های جدید ایران در مبارزه با مفاسد اقتصادی اشاره کرد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید