اعدام یک زن 23 ساله به اتهام «قتل عمد» در زندان «چوبین‌در» قزوین

اعدام زنان

حکم یک زن جوان به‌نام خاتون حمیدی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، در زندان مرکزی قزوین به اجرا درآمد. احتمال میرود این زندانی در زمان وقوع قتل انتسابی، زیر ۱۸ سال بوده باشد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صبح روز شنبه ۱۶ بهمن ماه 1400، حکم اعدام یک زن به نام خاتون حمیدی، حدودا ۲۳ ساله و فرزند عبدالرسول، در زندان مرکزی قزوین (چوبین‌در) به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، این زندانی پیشتر با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «خاتون حمیدی، از حدود ۵ سال پیش به اتهام قتل نامزدش بازداشت و در زندان به‌سر میبرد. او نامزدش را دوست نداشت و پدر خاتون که اعتیاد داشت، به زور وادارش کرد که با مقتول که پولدار بود نامزد کند».

این منبع همچنین گفت: «خاتون فقط یک برادر داشت و مادرش هم فوت شده بود و خود را بیکس می‌دانست. برادرش برای رضایت، خودش را به آب و آتش زد اما خانواده مقتول رضایت ندادند و خواهان قصاص شدند».

سن دقیق خاتون حمیدی تا لحظه تنظیم این خبر مشخص نشده است، اما احتمال میرود که وی در زمان وقوع قتل زیر ۱۸ سال بوده باشد. تحقیقات سازمان حقوق بشر ایران در این خصوص ادامه دارد.

اعدام این زن تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، دست‌کم ۲۱۱ اعدام از بین ۲۶۷ اعدامی که سال ۲۰۲۰ در ایران اجرا شد، با اتهام «قتل عمد» بوده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید