سکینه بهجتی، نوکیش مسیحی جهت اجرای حکم حبس از سوی دادگاه کیفری تهران احضار شد

نوکیش مسیحی

سکینه بهجتی، نوکیش مسیحی طی ابلاغیه ای، که توسط دادگاه کیفری تهران صادر شده است جهت تحمل احکام صادره علیه خود احضار شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سکینه بهجتی، نوکیش مسیحی  طی ابلاغیه‌ای که توسط شعبه یکم اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۳ تهران صادر شده است جهت تحمل حکم حبس احضار شد.

بر اساس این گزارش، خانم بهجتی در مردادماه ۹۹ توسط دادگاه به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود.از او خواسته شده تا ظرف مدت ۳۰ روز از زمان ابلاغ حکم در این شعبه حاضر شود.

به گفته ایمان سلیمانی وکیل مدافع خانم بهجتی احضار این نوکیش مسیحی جهت اجرای حکم دو سال حبس او از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل کلیسای خانگی و تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ مسیحیت تبشیری” صورت گرفته است.

سکینه بهجتی پیشتر به همراه سه نوکیش مسیحی دیگر در بهمن‌ماه ۹۸ در پی حضور ماموران امنیتی در منزل از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» مورد بازجویی قرار گرفته و پس از توقیف وسایل و مدارک شخصی به وی گفته شده بود که به زودی به دادگاه احضار خواهد شد.

خانم بهجتی اردیبهشت‌ماه ۹۹ طی یک تماس تلفنی به شعبه ۱۰ دادگاه انقلاب رشت احضار شده و پس از تفهیم اتهام قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای او صادر شد. وی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت‌ماه، به دلیل عدم توانایی مالی در تودیع قرار وثیقه، به زندان لاکان رشت منتقل شده و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت با کاهش قرار وثیقه به ۲۰۰ میلیون تومان به صورت ‌موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

سکینه بهجتی نهایتا مردادماه ۹۹ از سوی دادگاه به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید