محمدرضا حدادی کودک-مجرم پس از تحمل 18 سال حبس با پرداخت دیه از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد

محمدرضا حدادی

محمدرضا حدادی، کودک-مجرم، که 18 سال زیر سایه حکم اعدام در زندان عادل آباد شیراز تحمل حبس کرد، با پرداخت دیه به اولیای دم رضایت گرفت و آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه نهم اسفند ماه 1400، محمدرضا حدادی، کودک-مجرم، پس از 18 سال تحمل حبس با پرداخت دیه به اولیای دم از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.

بر اساس این گزارش، آزادی آقای حدادی پس از تامین دیه و اخذ رضایت اولیای دم صورت گرفته است. بهمن ماه امسال شعبه ۱ دیوان عالی کشور حکم اعدام او را نقض و وی را به پرداخت دیه محکوم کرده بود.

بهمن ماه امسال شعبه ۱ دیوان عالی کشور حکم اعدام او را نقض و وی را به پرداخت دیه محکوم کرده بود. در این حکم آمده بود که، “اولا پزشکی قانونی اعلام کرده که به دلیل گذشت زمان نمی‌تواند در مورد رشد عقلانی متهم در هنگام وقوع جرم اظهار نظر کند. ثانیا اظهارات سایر متهمین مبنی بر اینکه خفگی مقتول توسط محمدرضا حدادی (که زمان وقوع جرم ۱۵ سال داشته و از همه متهمان کوچکتر بوده است) صورت گرفته “به نحوی نیست که موجب علم و قطع و یقین عمدی بودن قتل شود”.

محمدرضا حدادی، اوخر اسفندماه سال گذشته طی نامه ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه خواستار ورود او و رسیدگی مجدد به پرونده خود شده بود.

آقای حدادی در تحقیقات اولیه و در دادگاهی که در ۸ آبان ۱۳۸۲ برگزار شد اعتراف به سرقت و قتل کرده بود، اما در تاریخ ۱۶ آبان همان سال طی نامه‌ای به دادگاه نوشت که یکی از متهمین با وعده پرداخت پول از وی خواسته با توجه به صغر سن ارتکاب قتل را به عهده بگیرد.

این زندانی که در زمان بازداشت ۱۵ سال سن داشت همچنین نوشت که فریب متهم دیگر را خورده و در ارتکاب جرم نقشی نداشته است. حکم اعدام محمدرضا حدادی دو بار ( سال ۸۹ و سال ۹۵) تا مرحله اجرا رفته اما متوقف شده بود. به گفته پدرش، خانواده مقتول تقاضای اجرای حکم را کردند و به همین دلیل حکم به اجرای احکام رفته بود.

محمدرضا حدادی در دوران حبس به نارسایی شدید کلیه و زخم معده مبتلا شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید