نامه سرگشاده جمعی از اعضای جامع LGBTIA+ /  پایان دادن به تبعیض، خشونت و محروم سازی گسترده LGBTIA+ در سیستم پزشکی ایران

جامعه LGBTIA+ در ایران

نامه سرگشاده جمعی از اعضای جامعه LGBTIA+ به جامعه پزشکان ایران: خواهان پایان تبعیض، خشونت و محروم سازی گسترده در مراکز بهداشتی و درمانی هستیم.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، جمعی از اعضای جامعه LGBTIA+ ایرانی همزمان با هفته‌ایی که در تعدادی از کشورها به عنوان هفته آگاهی رسانی حول سلامت جامعه LGBTIA+ نام‌گذاری شده است، در نامه‌ایی سرگشاده خطاب به جامعه پزشکان ایران ضمن تاکید بر اصل الزام خدمت رسانی به بیماران بدون توجه به مسائل هویتی، خواهان پایان تبعیض، خشونت و محروم سازی گسترده افراد LGBTIA+ در مراکز بهداشتی و درمانی شدند. در این نامه به موارد متعددی از اعمال تبعیض و خشونت به افراد LGBTIA+ در سیستم پزشکی و سلامتی ایران اشاره شده است.

متن کامل این نامه که نسخه‌ایی از آن برای انتشار در اختیار کمپین گذاشته شده است در ادامه می‌آید:

با سلام و خسته نباشید خدمت جامعه پزشکان ایران

ما، جمعی از اعضای جامعه LGBTIA+ ایران، که همواره زیر تبعیض گسترده و محرومیت از حقوق بشری و شهروندی خود بوده‌ایم و بخشی از این تبعیض گسترده، خشونت و محرومیت را در مراکز خدمات درمانی و بهداشتی چون بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌های پزشکی و… تجربه کرده‌ایم، بر آن شدیم تا در تاریخ ششم فروردین ماه سال ۱۴۰۱ خورشیدی، مصادف با بیست و ششم ماه مارس سال ۲۰۲۲ میلادی، که در بسیاری از کشورهای جهان، یک روز پس از هفته‌ی آگاهی رسانی حول سلامت جامعه LGBTIA+ است، با اتکا بر وجدان بیدار جامعه پزشکان و با استناد بر بخشی از تعهدات اخلاقی پزشکی، مبنی بر الزام خدمت رسانی به بیماران بدون توجه به مسائل هویتی، این درخواست اعلام نماییم که خواهان پایان تبعیض، خشونت و محروم سازی گسترده در مراکز بهداشتی و درمانی هستیم.

با وجود گستردگی چشم‌گیر این تبعیض و خشونت، اما قابل توجه‌ترین آن ها که حتی امروز هم در حال تکرار شدن بوده و موجب زخم‌های جبران ناپذیر بر پیکره‌ی جامعه‌ LGBTIA+ ایران می‌شوند، عبارتند از:

۱. انجام عمل‌های جراحی غیرضروری بر روی دستگاه‌های تناسلی کودکان و نوجوانان اینترسکس، بدون رضایت خود آن ها و صرفا بخاطر تطبیق فیزیولوژی بدن با هنجار اکثریت جامعه!

۲. انجام عمل و یا فرآیندهای عقیم‌سازی جنسی بر روی افراد اینترسکس بدون رضایت خود آنها!

۳. خشونت، تحقیر و عدم ارائه‌ی خدمات درمانی به افراد اینترسکس!

۴. خشونت، تحقیر و عدم ارائه‌ی خدمات درمانی به افراد ترنس‌جندر!

۵. عدم ارائه‌ی اقلام دارویی مورد نیاز برای دوره‌های هورمون درمانی به افراد ترنس‌جندر در داروخانه‌ها!

۶. خشونت و آزار علیه افراد ترنس‌جندر در مراجعه به مراکز پزشکی قانونی برای دریافت گواهی بازتائید جنسیت!

۷. خشونت و انگ‌انگاری و عدم ارائه‌ی خدمات مورد نیاز به افراد ترنس‌جندر در مراجعه به متخصصین اورولوژی، زنان و زایمان، داخلی و غدد درون ریز!

۸. خشونت و آزار علیه مردان* همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا در مراجعه به مراکز پزشکی قانونی!

۹. خشونت و انگ انگاری و عدم ارائه‌ی خدمات مورد نیاز به مردان* همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا در مراجعه به متخصصین اورولوژی و داخلی!

۱۰. خشونت و انگ انگاری و عدم ارائه‌ی خدمات مورد نیاز به زنان* همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا در مراجعه به متخصصین زنان و زایمان و داخلی!

۱۱. انجام فرآیندهای مخرب و آسیب‌زای “تبدیل درمانی” در مراکز روانپزشکی بر روی افراد ترنس‌جندر!

۱۲. انجام فرآیندهای مخرب و آسیب‌زای “تبدیل درمانی” در مراکز روانپزشکی بر روی افراد همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، هیچ‌جنس‌گرا!

بدیهی است که حق دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی حق هر شهروندی در جامعه فارغ از گرایش جنسی و عاطفی یا جنسیت و هویت جنسیتی است، اما آنچه امروزه اعضای جامعه‌ی LGBTIA+ ایران در مراکز بهداشتی و درمانی تجربه می‌کنند، عکس این مسئله بوده و این امر آسیب‌های جبران ناپذیری بر روی افراد می‌گذارد، لذا وظیفه‌ی هر پزشک دغدغه‌مند و معتقد به اخلاق پزشکی است، که در راه خدمت رسانی به عموم به دور از تبعیض و خشونت بکوشد.

جمعی از اعضای جامعه‌ LGBTIA+ ایران

اسامی امضاکنندگان:
سارا خاوری، نیما نیا، زیبا رزم‌آرا، رها غیاثی، دریا خیرخواه، زینب پیغمبرزاده، کاوه کرمانشاهی، لهلا صابری، زانا هیژا، یاور برادران خسروشاهی، پدرام کردانی، کیا دادخواه، رها آزاد، هانا ارسطو، ارشیا دلدار

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

4 × 3 =