اعدام چهار زندانی به اتهام «مواد مخدر» در زندان عادل آباد شیراز

اعدام

احکام اعدام دستکم چهار زندانی با جرائم موادمخدر در زندان عادل آباد شیراز اجرا شد. این افراد پیشتر به اتهامات مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سحرگاه یکشنبه ۱۸اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، علی پژمرده، عباس پژمرده، محمد غلامحسین و علی حسین پناه، چهار زندانی متهم به جرائم موادمخدر، محبوس در زندان عادل آباد شیراز که پیشتر احکام اعدام آنها در دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شدند.

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”عباس پژمرده، عموی علی پژمرده بود. این ۲ زندانی از ۵ سال پیش با اتهام حمل مواد مخدر و سلاح گرم به اعدام محکوم شده بودند. همچنین ۲ زندانی دیگر که هم پرونده آنها بودند از حدود ۴ سال در زندان بودند و با اتهام حمل مواد مخدر از نوع شیشه و هروئین اعدام شدند.”

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر, ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید