زندان رجایی شهر کرج؛ حکم هشت مرد زندانی با اتهاماتی همچون «قتل عمد» و «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» به اجرا درآمد

زندان رجایی شهر کرج

حکم هشت مرد زندانی که با اتهاماتی همچون «قتل عمد» و «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» به “قصاص نفس” یا اعدام محکوم شده بودند، در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه، ۴ خرداد ماه، حکم اعدام هشت مرد در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. هویت شش تن از این هشت زندانی که تا لحظه تنظیم این خبر توسط سازمان حقوق بشر ایران احراز شده، عبارت است از: رامین عرب، عباس بی‌طرفان، غلامحسین زینالی، علی نصرتی، علی منتظری و وحید میان‌آبادی.

از میان این زندانیان، رامین عرب با اتهام «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» به اعدام محکوم شده بود و هفت زندانی دیگر نیز با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند.

این زندانیان در یک گروه ده نفری، طی روزهای مختلف هفته گذشته، غالبا از بند ۲ دارالقرآن به سلول انفرادی منتقل شده بودند. در نهایت دو تن از ایشان با اخد مهلت و یا رضایت از شکات پرونده به سلول‌های خود بازگشتند.

منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند: «کریم باقری [بازیکن سرشناس فوتبال ایران] در زندان حضور داشت و سعی داشت تا برای عباس بی‌طرفان رضایت اخذ کند، ولی شکات پرونده وی حاضر به رضایت نشدند. کریم باقری تلاش کرد با شکات پرونده زندانیان دیگر نیز صحبت کند و در نهایت دو نفر به سلول‌های خود بازگشتند».

این منبع همچنین گفت: «رامین عرب پیش از اجرای حکم خودزنی شدیدی کرده بود و به بیمارستان منتقل شده بود و از بیمارستان به پای چوبه دار منتقل شده بود».

علی صالحی، دادستان تهران، صبح روز چهارشنبه ۴ خرداد، از اجرای حکم اعدام یک زندانی که هویتش را ر. ع اعلام کرد خبر داده بود. در این خبر به مکان دقیق اجرای حکم این زندانی اشاره‌ای نشده بود، اما به‌نظر میرسد که منظور وی رامین عرب بوده باشد.

اعدام هفت زندانی دیگر تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، دست‌کم ۱۸۳ اعدام از بین ۳۳۳ اعدامی که سال ۲۰۲۱ در ایران اجرا شد، با اتهام «قتل عمد» بوده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید