اداره اطلاعات؛ اسکندر لطفی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان شهرستان مریوان دست به اعتصاب غذا زد

اسکندر لطفی

اسکندر لطفی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان شهرستان مریوان اعتصاب غذا کرد. وی در پی فشار بازجویان اداره اطلاعات برای اعتراف اجباری او مبنی بر همکاری این فعال صنفی فرهنگیان با سیسیل کوهلر و همسر او دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ روز دوشنبه ۹ خرداد ماه ۱۴۰۱، اسکندر لطفی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، اهل شهرستان مریوان، در اعتراض به تداوم بازداشت بلاتکلیفی و اعمال فشار برای اعتراف اجباری اعتصاب غذا کرد. اسکندر لطفی از تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه در بازداشت بسر می برد.

بر اساس این گزارش، این فعال صنفی فرهنگیان‌، پیش از این هم با پرونده سازی توسط ارگانهای امنیتی مریوان مواجه شده بود.

اسکندر لطفی برای اعتصاب غذا در پی اعمال فشار بازجویان اداره اطلاعات برای اعتراف اجباری او مبنی بر همکاری این فعال صنفی فرهنگیان با سیسیل کوهلر و همسر او، دو شهروند بازداشت شده اهل کشور فرانسه صورت گرفته است.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه ای مدعی شد:”اسکندر لطفی، با سسیل کوهلر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ نیروی کار فرانسه و همسر او که هر ۲ نفر با ویزای گردشگری به ایران وارد شده و در بازداشت این ارگان‌ امنیتی بسر می برند در ارتباط بوده و در تلاش برای براندازی نظام با یکدیگر همکاری می کردند.”

اسکندر لطفی، در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی سراسری معلمان ایران که مناسبت روز معلم و همزمان با روزجهانی کارگر در شهرهای کشور در حال برگزار بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

پیشتر هم در تاریخ ۷بهمن ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ شهرستان سنندج، با اتهام نشراکاذیب و تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی، با وکالت صالح نیکبخت، محاکمه و در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۸، پس از تبرئه از اتهام تبلیغ علیه نظام از بابت اتهام نشر اکاذیب به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

اسکندر لطفی، در تاریخ ۲۲ خردادماه ۱۳۹۸، پس احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و سپس با تودیع قرار کفالت تا اتمام مراحل دادرسی بطور موقت آزاد شد.

اسکندر لطفی، در جریان تحصن سراسری معلمان ایران در تاریخ ۲۲ و ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۷ هم توسط یکی از ارگانهای امنیتی استان کردستان احضار و بازجوئی شده بود.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی فرهنگیان در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات این قشر از جامعه ایران، صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندی و در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید