زندان تهران بزرگ؛ ضعف جسمانی و وخامت حال وحید باقری، زندانی سیاسی، پس از ۳۷ روز اعتصاب غذا

وحید باقری

وحید باقری زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در سی و هفتمین روز اعتصاب غذای خود در وضعیت وخیم جسمی قرار گرفته است. او پیش‌تر در اعتراض به رد درخواست آزادی مشروط دست به اعتصاب زده بود. این زندانی سیاسی، در حال سپری کردن حبس تعزیری پنج ساله خود است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ روز سه شنبه ۲۳خرداد ماه ۱۴۰۱، وحید باقری، متولد: ۱۳۶۶ – متأهل و دارای دو کودک خردسال، زندانی سیاسی محبوس در تیپ دو سالن ۱۰ زندان تهران بزرگ و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، در حالی ۳۷ روز از اعتصاب غذای خود را پشت سر می گذارد که با ضعف جسمانی و وخامت حال روبرو است.

یک منبع مطلع و نزدیک به آقای باقری در اینباره گفت:”در حالی که وحید با احتساب امروز ۳۷ روز اعتصاب غذای خود را پشت سر می گذارد با ضعف مفرط جسمی و تاری چشم، افت فشارخون و گاهی مواقع سر درد مواجه شده اما علیرغم‌این وضعیت مسئولان دادسرای زندان اوین و ضابط امنیتی پرونده به خواسته به حق وحید تمکین‌ نمی کنند تنها خواسته وحید موافقت با آزادی مشروط که حق هر زندانی هست عنوان شده اما ظاهرا دستگاه قضا و اطلاعات سپاه با وحید باقری لج کردند.”

لازم به ذکر است، در تاریخ خانواده وحید باقری با برگزاری تحصن اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس خواستار پیگیری و موافقت مسئولان برای آزادی مشروط فرزندشان شدند اما نه تنها به خواسته آنها توجهی نشد بلکه رسول باقری، برادر وحید باقری برای ساعتی بازداشت و با اخذ تعهد آزاد شد.

در تاریخ چهار خرداد ماه در حالی که وحید باقری درهجدهمین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر می گذاشت مسئول تیپ به همراه یکی دیگر از مسئولان زندان تهران بزرگ از او خواسته اند که شهادت بدهد در این وضعیت جسمانی رسیدگی های خوبی به او صورت گرفته و اگر اتفاقی برای او افتاد زندانبانان هیچگونه مسئولیتی برای پاسخگویی ندارند.
وحید باقری، از تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در اعتراض به رد درخواست آزادی مشروط در اعتصاب غذا بسر می برد.
در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در خواست آزادی مشروط وحید باقری، توسط احمد زرگر، قاضی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران رد و این زندانی سیاسی علیرغم واحد شرایط بودن برای اعمال مفاد ۳۸ و ۴۰ قانون مجازات اسلامی محروم شد.

پیشتر هم در تاریخ ۱۴بهمن ماه ۱۴۰۰، درخواست آزادی مشروط وحید باقری، توسط احمد زرگر در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران رد شده بود.

وحید باقری، در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸، در جریان بازداشتهای گسترده مرتبط با اعتراضات آبان همان سال، توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در بند۲ الف، واقع در زندان اوین پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده وحید باقری به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران این فعال مدنی توسط محمد مقیسه، قاضی وقت شعبه مذکور، با اتهامات《 فعالیت تبلیغی علیه نظام 》و《 اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور 》محاکمه و به تحمل شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

پس از اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران این حکم عینا تائید شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی موسوم به تجمیع جرائم، تحمل پنج سال حبس تعزیری از مجموع این محکومیت برای وحید باقری اجباری شد.

وحید باقری، در دوران بازداشت و تحمل حبس خود علیرغم اینکه برادرش را از دست داد حتی از اعزام با ماموران برای حضور در مراسم ترحیم و تدفین برادرش محروم شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید