زندان اوین؛ تداوم بازداشت و بلاتکلیفی از وضعیت وحید قندی و احمدرضا حائری

وحید قندی و احمدرضا حائری

احمدرضا حائری و حمید قندی، دو شهروند محبوس در زندان اوین در وضعیت بلاتکلیف بسر می برند. وکیل این دو بازداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: “امروز پیگیر پرونده احمدرضا حائری و ‎حمید قندی، در دادسرای اوین شدم اعلام کردند در روزهای آتی جهت ملاقات با بازپرس مراجعه کنم. موکلین در زندان اوین در بازداشت هستند.اقای احمدرضا حائری هنوز با خانواده تماسی نداشته است.”

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ سه شنبه هفت تیر ماه ۱۴۰۱، احمدرضا حائری، فعال سیاسی و مدنی به همراه حمید قندی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، در زندان اوین بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند و از حق دسترسی به وکیل و تماس با خانواده خود محروم هستند.

رامین صفرنیا، وکیل دادگستری در تشریح این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”‏امروز پیگیر پرونده احمدرضا حائری و ‎حمید قندی، در دادسرای اوین شدم اعلام کردند در روزهای آتی جهت ملاقات با بازپرس مراجعه کنم. موکلین در زندان اوین در بازداشت هستند.اقای احمدرضا حائری هنوز با خانواده تماسی نداشته است.”

همچنین، حمید قندی، در تاریخ ۲ تیر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی در منزل شخصی خود پس از تفتیش منزل و ضبط برخی وسائل شخصی بازداشت شد.

احمدرضا حائری، در تاریخ ۲۱ خرداد ماه ۱۴۰۱، با توجه به احضار قبلی به دادسرای زندان اوین مراجعه کرد اما در پی عدم حضور مسئول پرونده در اطلاعات سپاه به او اعلام شده بود که برای تعیین وقت بازپرسی مجدد با او تماس گرفته خواهد شد و ساعتی بعد با دریافت یک تماس تلفنی با شماره نامشخص، برای تاریخ رسیدگی ۲۳ خرداد ماه ۱۴۰۱ احضار شده بود.

در تاریخ ۱۲خرداد ماه ۱۴۰۱، منزل شخصی احمدرضا حائری، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران تفتیش و پس از ضبط برخی وسائل شخصی به این فعال مدنی اعلام شده بود روزهای آتی به دادسرای زندان اوین احضار خواهد شد.

این فعال سیاسی, توسط شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی بابائی با اتهامات تبلیغ علیه نظام، تجمع غیر قانونی و اخلال در نظم عمومی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران عیناً تائید شد.

سعید حائری, برادر احمدرضا حائری که در فروردین ماه سال ۱۳۹۳ زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ زندان اوین بود در پی یورش نیروهای گارد زندان اوین به بند مذکور که از آن عنوان جمعه سیاه یاد می شود به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفت.

پس از این حمله احمدرضا حائری به همراه جمعی دیگر از خانواده های زندانیان سیاسی با تجمع در برابر مجلس و ساختمان ریاست جمهوری، با نمایندگان وقت در مجلس و مسئولین دولت وقت دیدار کردند و با پیگیری های صورت گرفته، نوبخت سخنگوی وقت دولت اعلام کرد هیأتی از طرف دولت برای بررسی ابعاد مختلف جریان حمله به بند ۳۵۰ تعیین شده و گزارش تهیه شده توسط این هیأت به رئیس جمهور ارائه شده است.

همزمان علی مطهری به همراه ۸ نفر از نمایندگان مجلس نهم با طرح سؤال از وزیر دادگستری خواستار پاسخگویی وی در خصوص این موضوع شدند، که در نهایت با وجود قانع نشدن نمایندگان از پاسخ های پورمحمدی وزیر وقت دادگستری، پی‌گیری آن از سوی رئیس وقت مجلس، علی لاریجانی متوقف شد.

گزارشی هم که از سوی دولت درباره این موضوع تهیه و به گفته سخنگوی دولت به رئیس جمهور ارائه شده، تاکنون منتشر نشده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید