دو کولبر در مناطق مرزی بانه و نوسود با شلیک مستقیم نیروهای نظامی و انفجار مین زخمی شدند

کولبر

در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مرز نوسود، یک کولبر به نام جلیل کریمی زخمی شد. همچنین انفجار مین بر جای مانده از جنگ ایران و عراق در مرز بانه، مصدومیت یک کولبر دیگر را در پی داشت.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ روز سه شنبه چهار مردادماه ۱۴۰۱، تیراندازی نیروهای نظامی در مرز نوسود، منجر به زخمی شدن یک کولبر به نام جلیل کریمی پدر سه فرزند و اهل روستای شرکان، از توابع شهرستان پاوه شد.

بر اساس این گزارش، آقای کریمی از ناحیه ساق پا مورد اصابت ساچمه قرار گرفته و به شدت زخمی شده است.

بنابر خبری دیگر، طی روز جاری بر اثر انفجار مین بر جای مانده از جنگ ایران و عراق در مرز بانه، یک کولبر دیگر از ناحیه دست دچار مصدومیت شده که در این گزارش به هویت وی اشاره ای نشده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت افرادی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی به کولبری روی می‌آورند.

هرساله ده‌ها تن از کولبران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سرما، غرق شدن در رودخانه و سقوط از ارتفاع کشته و یا زخمی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید