دادگاه انقلاب مهاباد؛ سعدا خدیرزادە، به ١٢ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد

سعدا خدیرزادە

دادگاه کیفری یک مستقر در شهرستان مهاباد سعدا خدیرزادە، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان ارومیه را به ١٢ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ روز سه‌شنبه 15 شهریورماه 1401، دادگاه کیفری یک مستقر در مهاباد به خانواده سعدا خدیرزاده، اعلام کرده است که این زندانی سیاسی به ١٢ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

بر اساس این گزارش، اولین جلسە دادگاە رسیدگی بە پروندە خانم خدیرزادە روز چهارشنبە دوم شهریور ١٤٠١ بە صورت آنلاین در شعبه سوم دادگاه کیفری یک مستقر در شهرستان مهاباد با حضور این زندانی سیاسی، وکیل او و شاکیان پروندە برگزار شد.

اتهام واردە بە سعدا خدیرزادە “معاونت در قتل یکی از اعضای سپاە و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” بودە است کە خانم خدیرزادە در دفاع از خود این اتهامات را تماما رد کردە بود.

رئیس شعبه سوم دادگاه کیفری یک مستقر در شهرستان مهاباد فردی به نام “جواد بنائی” و مستشاران دادگاە “امیر اوجاقلو” و “غلام کریم خانی” هستند، اما رسیدگی بە پروندە سعدا خدیرزادە برعهدە “غلام کریم خانی” می‌باشد.

همچنین در دادگاه خانم خدیرزادە توسط یکی از شاکیان پروندە به نام “مراد پیروتی‌نیا”، فرزند خضر پیروتی‌نیا، عضو سپاە پاسداران که روز سه‌شنبه سیزدهم مهرماه ١٤٠٠ توسط افراد ناشناس کشته شد، تهدید به قتل شد و این فرد در دادگاە اعلام کردە بود در صورت آزادی سعدا خدیرزادە، آنها خود او را بە قتل می‌رسانند. این درحالیست کە خبرگزاری “میزان” وابستە بە قوە قضاییە چند روز پیش از فراهم شدن آزادی این زندانی سیاسی خبر دادە بود.

وکیل خانم خدیرزادە بعد از تهدید توسط شاکیان پروندە، بە خانوادە این زندانی سیاسی اطلاع دادە از ادامە وکالت سعدا خدیرزادە صرف نظر کردە است.

وثیقە سە میلیارد تومانی جهت آزادی موقت سعدا خدیرزادە، مدتهاست برای پذیرش از‌ سوی دادگاە آمادە شدە است. اما در مراحل مختلف با آزادی موقت او مخالفت و هر بار با بهانەای وثیقە او سنگین‌تر شد تا اینکە بە سە میلیارد رسید.

چهارم شهریورماه، جمعی از فعالان حقوق زنان خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط سعدا خدیرزاده همراه با نوزادش سولینا شدند.

 

کُردپا در گزارش چند روز پیش خود درخصوص وضعیت سعدا خدیرزاده اشارە کرد او مجبور بە اعتراف اجباری و تکذیب خبر خودکشی خود شدە است. خبرگزاری “میزان” نیز فیلم اعتراف اجباری او را منتشر کردە است.

پیشتر کُردپا در گزارشی جزئیاتی از آخرین وضعیت سعدا خدیرزادە پس از اقدام بە خودکشی را منتشر کردە بود.

صبح روز پنج‌شنبه بیست و هفتم مردادماه، سعدا خدیرزاده زمانی که همه زندانیان در حال خواب و استراحت بودند با استفاده از روسری خود را حلق‌آویز که با اقدام به موقع زندانیان از خودکشی نجات پیدا کرد.

اقدام خانم خدیرزاده به‌ دنبال اعتراض به وضعیت بلاتکلیف در زندان ارومیه، فشار نیروهای امنیتی جهت اخذ اعترافات اجباری و عدم پذیرش وثیقه و آوردن بهانه‌های مختلف برای جلوگیری از آزادی موقت او بوده است.

این زندانی سیاسی متولد ۳ آذرماە ۱۳۶۸ است و زمانی که ۹ سال سن داشته پدرش فوت کرده است. مادر خانم خدیرزاده نیز در سال‌های گذشته فوت کرده و او تنها سه خواهر دارد که آنها ازدواج کرده‌اند. همچنین خانم خدیرزاده به‌دلیل فقر نتوانسته ادامه تحصیل دهد.

شعبه سوم دادگاه کیفری یک مستقر در شهرستان مهاباد برای آزادی موقت سعدا خدیرزاده قرار وثیقه سه میلیارد تومانی تعیین کرده است.

سعدا خدیر‌زاده کە روز دوشنبە سی‌ام خردادماه، فرزندش در یکی از‌ بیمارستان‌های نامشخص ارومیە بە دنیا آمد، پس از‌ یک روز عمل سزارین، روز سه‌شنبه سی و یکم خردادماه بە زندان ارومیە بازگرداندە شد.

ثبت کارهای اداری و صدور شناسامە فرزند این زندانی سیاسی بە بعد از آزادی او از‌ زندان موکول شدە است.

سعدا خدیرزادە، روز سه‌شنبه ششم اردیبهشت‌ماه در اعتراض به بلاتکلیفی‌اش در بند نسوان زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا و دارو زد و پس از ١٢ روز با قول مساعد مسئولان زندان ارومیه مبنی بر آزادی موقت او با تودیع قرار وثیقه به اعتصاب خود پایان داد.

پیشتر، این شهروند طی دو نامه از دادستان پیرانشهر درخواست تبدیل قرار بازداشت موقت به قرار وثیقه کرده بود، اما دادستان و بازپرس پرونده با درخواست وی مخالفت کرده بودند.

سعدا خدیرزاده در درخواستش اعلام کرده بود که در حال حاضر در شرایط نامساعدی در زندان به سر می‌برد و به دلیل بارداری، فشار خون، ناراحتی کلیوی و دیسک کمر و ناراحتی قلبی و عصبی تحمل حبس برای وی سخت است.

روز دوشنبه هفدهم آبان‌ماه ١٤٠٠، این شهروند زن از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

این شهروند طی مدت بازداشت از “ملاقات با خانواده” و “دسترسی به وکیل” محروم بوده است.

روز پنج‌شنبه بیست و دوم مهرماه ١٤٠٠، نیروهای امنیتی این شهروند را بدون ارائه حکم قضایی بازداشت کرده بودند./به نقل از کردپا،

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید