سازمان عفو بین‌الملل: صدای مردم شجاع ایران را نادیده نگیرید

اگنس کالامار

دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید: «کشته‌ شدن معترضان در ایران باید فورا توسط مکانیسم پاسخگویی بین‌المللی مورد بررسی قرار گیرد.»

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، به سرکوب فزاینده وحشیانه، در پوشش اختلال‌های عمدی در اینترنت و موبایل، واکنش داد و گفت: «ما تصاویری از مردم سراسر ایران می‌بینیم که شجاعانه در برابر نیروهای امنیتی ایستاده‌اند، تصاویر زنانی که موهای خود را کوتاه می‌کنند و روسری‌های خود را آتش می‌زنند.»

به گفته او در اعتراض‌های ایران تاکنون ده‌ها نفر از جمله چند کودک کشته و صدها نفر نیز زخمی شده‌اند. کالامار همچنین می‌گوید: «صدای مردم شجاع ایران که عاجزانه فریاد درخواست حمایت بین‌المللی سرمی‌دهند، نباید نادیده گرفته شود.»

خانم کالامار با اشاره به «اعتراضی بی‌سابقه که سراسر ایران را برانگیخته‌ است» آن را علیه قوانین تبعیض‌آمیز، دهه‌ها سرکوب مخالفان و چشم‌پوشی سیستماتیک از کشتارهای غیرقانونی در جریان اعتراضات و پشت دیوارهای زندان، می‌داند.
دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل از همه مردم جهان خواسته که طومار جهانی این سازمان را امضا کرده از رهبران خود اقدامی قاطع را درخواست کنند.

او افزوده که شورای حقوق بشر سازمان ملل، باید یک مکانیسم تحقیق و پاسخگویی مستقل، برای جدی‌ترین جنایت‌های بین‌المللی که توسط مقامات ایرانی انجام شده‌ است، ایجاد کند.

اگنس کالامار می‌گوید: «لیاقت مردم ایران بیشتر از حرف‌های توخالی است. این آشفتگی در معافیت از مجازات، برای سیستمی که مدتها است که در ایران حاکم است، باید هم‌اکنون پایان یابد.»

به‌گفته کالامار، نیروهای امنیتی در ایران به‌طور غیرقانونی و عمدی گلوله‌های جنگی، گلوله‌های ساچمه‌ای و سایر گلوله‌های فلزی را برای سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو، شلیک کرده‌اند.

عفو بین‌الملل، کشته‌شدن ده‌ها مرد، زن و کودک توسط نیروهای امنیتی را ثبت کرده و بر این باور است که تلفات واقعی بیشتر است. عفو بین‌الملل به تلاش‌های خود برای شناسایی قربانیان، ادامه می‌دهد.

این سازمان همچنین در حال تحقیق در مورد دستگیری‌های گسترده روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی، وکلا و مدافعان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان و گروه‌های اقلیت قومی تحت ستم، توسط مقامات، در ایران است./ به نقل از صدای آمریکا(voa)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید