زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی بانه و نوسود

ذکریا عبدی

دو کولبر در مناطق مرزی بانه و مرز نوسد زخمی شدند. یکی از این کولبران بر اثر سقوط از ارتفاعات مرزی نوسود مجروح شده و کولبر اهل بوکان بر اثر شلیک نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه زخمی شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، یک کولبربا هویت آکام محمدزاده، ٢٧ ساله اهل بوکان ، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی “هنگه ژال” بانه زخمی شد.

بر اساس این گزارش، این کولبر جهت مراقبت‌های پزشکی به بیمارستان صلاح‌ الدین ایوبی بانه منتقل شده است.

همچنین در خبری دیگر در روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، یک‌ کولبر اهل ثلاث باباجانی بر اثر سقوط از ارتفاعات در مرز نوسود در حین کولبری زخمی شده و به مراکز درمانی منتقل شد. هویت این کولبر «ذکریا عبدی» عنوان شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت افرادی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی به کولبری روی می‌آورند.

هرساله ده‌ها تن از کولبران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سرما، غرق شدن در رودخانه و سقوط از ارتفاع کشته و یا زخمی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید