تمدید مرخصی سیاوش حیاتی سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان

سیاوش حیاتی

مرخصی سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان و دبیر جبهه متحد تا روز یکشنبه پنجم آذر ماه تمدید شد. او روز پنج‌شنبه هجدهم آبان‌ماه، به مرخصی درمانی اعزام شده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مرخصی سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان و دبیر جبهه متحد کُرد تا روز یکشنبه پنجم آذرماه تمدید شد.

روز پنج‌شنبه هجدهم آبان‌ماه، آقای حیاتی از زندان دیزل‌ آباد کرمانشاه به مرخصی اعزام شد.

سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان از بیماری کبد، ریه، پروستات و فشار خون بالا رنج می‌برد و طی مدت شش ماه گذشته با مرخصی درمانی وی موافقت نشده بود.

روز شنبه بیست و سوم اردیبهشت‌ماه، سیاوش حیاتی پس از احضار به شعبه اول اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلام آبادغرب برای اجرای حکم حبس به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شد.

سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان روز شنبه شانزدهم اردیبهشت‌ماه برای اجرای حکم حبس ابلاغیه احضاریه را دریافت کرده بود.

سیاوش حیاتی روز جمعه یکم مهرماه ١٤٠١ در روستای “ورگمه” از توابع شهرستان دالاهو از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و از بدو دستگیری دست به اعتصاب غذا زده بود.

وی روز دوشنبه چهارم مهرماه ١٤٠١ از اداره اطلاعات کرمانشاه به زندان دیزل آباد منتقل و روز شنبه شانزدهم مهرماه ١٤٠١ با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

سپس سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان و دبیر جبهه متحد کُرد توسط شعبه  ۵ دادگاه انقلاب کرمانشاه مستقر در اسلام‌آباد غرب به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق مصاحبه با تلویزیون و رسانه‌های معاند و نیز خطاب کردن کشته‌شدگان اغتشاشات اخیر و ظالم خواندن نظام جمهوری اسلامی ایران” با استناد به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل یکسال حبس تعزیری محکوم شده بود.

یکی دیگر از اتهامات وارده به آقای حیاتی “تحریک مردم به کشتار و جنگ  به قصد بر هم زدن امنیت کشور ” بوده که دادگاه به دلیل فقدان ادله اثباتی جهت اقناع وجدانی و همچنین با لحاظ اصل برائت مستند به اصل ۳۷ قانون اساسی و ماده ۴ قانون آیین دادرسی کیفری حکم به برائت وی از اتهام انتسابی داده بود.

همچنین شعبه یک بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان صحنه پرونده سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان و دبیر جبهه متحد کُرد به اتهامات “اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنیت داخلی و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران” را جهت رسیدگی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارجاع داده است.

در قرار نهایی دادسرا صادر شده بر علیه آقای حیاتی آمده، شعبه یک بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان صحنه مطابق ماده ٤١٩ و رأی شعبه ٥ دیوان عالی کشور و به درخواست دادستان کل کشور رسیدگی به اتهامات وی را به مراجع قضایی تهران ارجاع داده است.

روز نهم آذرماه ١٤٠١، سیاوش حیاتی و همراهان وی که برای دیدار با تعدادی از بازداشت‌شدگان آزاد شده مراسم ۲۷ آبان‌ماه ١٤٠١ از کرمانشاه به صحنه رفته بودند، هنگام بازگشت به کرمانشاه در پلیس راه بیستون بدون ارائه حکم قضایی به همراه ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

روز سه‌شنبه سیزدهم دی‌ماه ١٤٠١، سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان و دبیر جبهه متحد کُرد پس از ٣٣ روز بازداشت با تودیع قرار وثیقه از زندان دیزل آباد کرمانشاه آزاد و اسفندماه ١٤٠١ به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی” به شعبه یک بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان صحنه احضار شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید