زخمی شدن دو کولبر در مرز بانه

ادیب رنجبری و فرزاد عزیزی

دو کولبر به‌نام‌های ادیب رنجبری و فرزاد عزیزی در پی تیراندازی نیروهای مسلح به گروهی از کولبران در مناطق مرزی «هنگه‌ژال» بانه زخمی شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شامگاه روز چهار شنبه یکم  آذر ماه ۱۴۰۲، دو کولبر به نام‌های ادیب رنجبری اهل سقز و فرزاد عزیزی ٢٣ ساله اهل بوکان در پی شلیک تیراندازی نیروهای مسلح به گروهی از کولبران در مناطق مرزی «هنگه‌ژال» بانه زخمی شدند.

به گفته یک منبع مطلع، نیروهای مسلح بدون اخطار قبلی این دو کولبر را مورد تیراندازی قرار داده‌اند و فرزاد عزیزی از فاصله نزدیک با سلاح ساچمه‌ای هدف قرار گرفته و از ناحیه پشت و کمر به شدت زخمی شده است.

فرزاد عزیزی به دلیل شدت جراحات وارده به بیمارستان «شهدا» تبریز منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت افرادی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی به کولبری روی می‌آورند.

هرساله ده‌ها تن از کولبران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سرما، غرق شدن در رودخانه و سقوط از ارتفاع کشته و یا زخمی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید