مژگان کاوسی اعلام کرد: به زودی جهت تحمل محکومیت خود راهی زندان خواهد شد

مژگان کاوسی

مژگان کاوسی، پژوهشگر و از فعالین حقوق زبانی و اتنیکی اهل کلاردشت اعلام کرده است که به زودی جهت تحمل محکومیت خود راهی زندان خواهد شد. این پژوهشگر پیش‌تر توسط دادگاه انقلاب ساری از بابت اتهام‌های انتسابی به اشد مجازات یعنی ٣٩ ماه حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، پرونده مژگان کاوسی، پژوهشگر و از فعالین حقوق زبانی و اتنیکی اهل کلاردشت مازندران پس از تأیید حکم حبس به شعبه دوم اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب نوشهر ارجاع داده شد.

این پژوهشگر کُرد در این‌باره اعلام کرده که به‌ زودی برای گذراندن دوران محکومیت خود احضار خواهد شد.

آبان‌ماه سالجاری، حکم حبس خانم کاوسی در شعبه نهم دیوان عالی کشور عیناً تأیید شد.

روز سه‌شنبه سیزدهم دی‌ماه ١٤٠١، این پژوهشگر پس از سپری کردن ۱۰۴ روز بازداشت موقت و تبرئه از اتهام “افساد فی الارض” با تودیع قرار وثیقه سه میلیارد تومانی از زندان قائم‌شهر آزاد شد.

مژگان کاوسی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان ساری به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” بە ٣٩ ماه حبس، به اتهام “توهین به رهبری” به ۱٥ ماه و یک روز حبس و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۸ ماه حبس محکوم و از اتهام “افساد فی الارض” تبرئه شده بود.

براساس قانون اشد مجازات ٣٩ ماه حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی برای این نویسنده کُرد قابل اجراست.

روز سه‌شنبه بیست و نهم آذرماه ١٤٠١، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این زندانی سیاسی در شعبه اول دادگاه انقلاب ساری با حضور عثمان مزین و مازیار طاطایی، وکلای پرونده وی برگزار و علاوه بر اتهامات وارده قبلی به “افساد فی الارض” نیز متهم شده بود.

خانم کاوسی در دادسرای نوشهر به “توهین به رهبر حکومت ایران”، “نشر اکاذیب”، “تبلیغ علیه نظام”، “اقوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت ملی کشور” و “همکاری با دول متخاصم” متهم شده بود. در مرحله دادسرا با پذیرش وکیل برای پرونده مژگان کاوسی مخالفت شده بود.

روز پنج‌شنبه سی و یکم شهریورماه ١٤٠١، این فعال کُرد در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام دوران بازجویی به زندان تنکابن منتقل شده بود.

مژگان کاوسی پیشتر نیز سابقه محکومیت داشته است و روز چهارشنبه پانزدهم دی‌ماه ١٤٠٠، با مرخصی متصل به آزادی از زندان کچوئی کرج آزاد شده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید