زخمی شدن یک کولبر در مرز بانه

کولبران

یک کولبر اهل یکی از روستاهای بانه به‌نام ریبوار (فامیلی نامشخص) در پی تیراندازی نیروهای مسلح در مناطق مرزی هه‌نگه‌ژال زخمی شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، بامداد روز شنبه ۱۱ آذرماه ۱۴۰۲، یک کولبر اهل روستای «کیلە» بانه به‌نام ریبوار (فامیلی نامشخص) بر اثر تیراندازی نیروهای هنگ‌مرزی در مرز هه‌نگه‌ژال زخمی شد.

بر اساس این گزارش، این کولبر از ناحیه شکم مورد اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای قرار گرفته است. این کولبر به مرکز درمانی در تبریز منتقل شده است. هنوز از شدت جراحات وارده به این کولبر اطلاعی در دست نیست.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت افرادی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی به کولبری روی می‌آورند.

هرساله ده‌ها تن از کولبران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سرما، غرق شدن در رودخانه و سقوط از ارتفاع کشته و یا زخمی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید