زندان قم، قطع انگشت دست یک زندانی به اتهام سرقت پنج گوسفند

قطع انگشتان دست

طبق اطلاعات جدیدی که به دست آمده، ۲۶ تیر ماه سال جاری، حکم قطع انگشتان دست یک زندانی به‌نام یوسف ط به اتهام دزدیدن پنج گوسفند، در زندان مرکزی قم به اجرا درآمده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز ۲۶ تیر ماه ۱۴۰۲، حکم قطع انگشتان دست مردی به نام یوسف ط به اتهام سرقت پنج گوسفند اجرا شد. یوسف ط، ۳۵ ساله است. او که در خانواده ای محروم به دنیا آمده و به سختی زندگی می کرده است، متهم است پنج گوسفند مربوط به یک دامداری را دزدیده است.

به گفته یک زندانی دستگاهی در زندان مرکزی قم وجود دارد که با آن اعضای بدن متهمان محکوم را قطع می کنند. پیش از او نیز بارها از این دستگاه استفاده شده و در شهریور ماه ۱۴۰۲، نیز دست یک زندانی با این وسیله قطع شده است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان گفت: «قطع انگشتان مردی به اتهام سرقت چند گوسفند، توسط نظام فاسدی که مسئولانش در دزدی و اختلاس میلیاردی گوی سبقت را از یکدیگر می‌گیرند، اوج بی‌رحمی و بی‌اخلاقی این نظام را نشان می‌دهد. خامنه‌ای، مسئولان و قضات قوه‌قضاییه و همچنین مجریان این احکام قرون ‌وسطایی باید در قبال چنین جنایاتی پاسخگو باشند».

یک منبع مطلع درخصوص اتهام یوسف ط به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «یوسف ۳۴ ساله بود که به اتهام سرقت ۵ راس گوسفند در یک دامداری که متعلق به یکی از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود، متهم شد. یوسف بنا بود و در آن دامداری مشغول ساخت یک اتاق بود. او در تمام طول ۱۳ ماهی که در زندان بود، بر بیگناهیش اصرار داشت و اتهام سرقت را رد می‌کرد».

این منبع در ادامه گفت: «در شهریور ماه امسال نیز، حکم قطع انگشتان دست یک زندانی دیگر در این زندان به اجرا درآمده بود».

تحقیقات سازمان حقوق بشر ایران درخصوص هویت و تاریخ دقیق اجرای حکم قطع انگشت این زندانی ادامه دارد.

این سازمان روز ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ در بیانیه‌ای هشدار داد که هفت زندانی در زندان تهران بزرگ در خطر قریب الوقوع اجرای حکم غیرانسانی قطع دست قرار دارند. از آن‌جا که قوه قضاییه ایران نهادی غیرشفاف است، آمار دقیق محکومان به قطع دست در سراسر کشور مشخص نیست و گمان می‌رود ده‌ها نفر در ایران در معرض این حکم غیر انسانی قرار داشته باشند.

مجازات‌هایی چون قطع عضو و تازیانه زدن کیفرهایی بی‌رحمانه، غیر انسانی و مصداق شکنجه است و شکنجه بر اساس موازین بین‌المللی حقوق بشر ممنوع است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید