احراز هویت دومین کولبر زخمی در مناطق مرزی نوسود

فواد کارگر و صهیب

صهیب (فامیلی نامشخص) اهل جوانرود در پی تیراندازی نیروهای مسلح به گروهی از کولبران در مناطق مرزی نوسود زخمی شد. پیش‌تر خبر یک کولبر دیگر به‌نام فواد کارگر منتشر شده بود. فواد کارگر و صهیب

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شامگاه روز چهارشنبه، دوم اسفندماه ۱۴۰۲، یک کولبر اهل جوانرود به نام صهیب (فامیلی نامشخص) در حین کولبری در مرز نوسود از ناحیه کمر مورد اصابت شلیک مستقیم نیروهای مسلح قرار گرفت و به شدت زخمی شد.

گزارشات حاکی از وخامت حال این کولبر دارد. صهیب پس از انتقال به بیمارستان، در بخش ICU بستری شده و وضعیت عمومی وی وخیم گزارش شده است.

فقدان شغل و معیشت مناسب: معضل کولبری به عنوان راهی برای کسب معیشت در مناطق مرزی به دلیل فقدان شغل و فرصت های اقتصادی مناسب، جان بسیاری از کولبران را به خطر انداخته است.

کولبری اصطلاحی است که به افرادی در غرب ایران، عمدتا در مناطق کردنشین، گفته می‌شود که برای امرار معاش به حمل کالا بین دو طرف مرز ایران و کشورهای همسایه (عمدتا عراق) مبادرت می‌ورزند. این کالاها معمولا بر پشت کول‌برها یا با استفاده از حیوانات بارکش حمل می‌شوند و شامل اقلام مختلفی از جمله لوازم خانگی، پوشاک، سیگار و …. هستند.

خطرات جانی: کولبران مجبورند از مسیرهای کوهستانی صعب‌العبور و خطرناک عبور کنند که این کار با ریسک سقوط، بهمن، برف و یخبندان همراه است. متاسفانه تیراندازی نیروهای مرزبانی هم از دیگر خطراتی است که جان کولبران را تهدید می‌کند.

مشکلات معیشتی: درآمد کولبری ناپایدار بوده و با سختی و مشقت بسیاری بدست می‌آید. همچنین به دلیل ماهیت غیررسمی این کار، کولبران از مزایای کارگری مانند بیمه و بازنشستگی محروم هستند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید