زخمی شدن چند کولبر در پی تعقیب و گریز و ضرب و جرح توسط نیروهای هنگ‌مرزی

کولبر

در پی کمین‌گذاری و تعقیب و گریز نیروهای هنگ‌مرزی در نوار مرزی نوسود، سه کولبر به نام‌های حسن راستگو (۳۰ ساله)، خلیل شه‌وگر (۳۵ ساله) و شیخه (۴۲ ساله) از ناحیه پا دچار مصدومیت شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، در روزهای ۲۲ و ۲۳ اسفندماه ۱۴۰۲، در پی کمین‌گذاری و تعقیب و گریز نیروهای هنگ‌مرزی در مرز بانه دستکم سه کولبر مصدوم شدند.

همچنین گزارش‌هایی مبنی بر ضرب و شتم تعدادی دیگر از کولبران توسط نیروهای هنگ‌مرزی با قنداق اسلحه و زخمی شدن آنها وجود دارد. هویت این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش مشخص نشده است.

تیراندازی به کولبران در مناطق مرزی ایران سابقه‌ای طولانی دارد. کولبران که به دلیل نبود فرصت‌های شغلی به حمل بار در مناطق مرزی روی می‌آورند، بارها از سوی نیروهای مسلح هدف شلیک قرار گرفته‌اند. این موضوع بارها توسط سازمان‌های حقوق بشری محکوم شده است.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت افرادی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی به کولبری روی می‌آورند.

هر ساله ده‌ها تن از کولبران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سرما، غرق شدن در رودخانه و سقوط از ارتفاع کشته و یا زخمی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید