کولبر ۳۰ ساله در پی تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی کشته شد

سیوان دست‌افکن

سیوان دست‌افکن، کولبر اهل روستای “دره پمان” مریوان، در اثر تیراندازی مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی در نوار مرزی ته‌ته هورامان جان خود را از دست داد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شامگاه چهارشنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۳، نیروهای هنگ‌مرزی در ارتفاعات کوهستانی ته‌ته هورامان به سوی گروهی از کولبران تیراندازی می‌کنند که در نتیجه آن، سیوان دست‌افکن ۳۰ ساله جان خود را از دست می‌دهد.

سیوان دست‌افکن فرزند حسن اهل روستای “دره پمان” متاهل و دارای یک فرزند خردسال بود.

این اولین بار نیست که کولبران در اثر تیراندازی نیروهای نظامی جان خود را از دست می‌دهند. در سال گذشته، چندین کولبر در مناطق مرزی مختلف ایران کشته یا زخمی شده‌اند.

خانواده سیوان دست‌افکن نیز خواهان رسیدگی به این پرونده و مجازات عاملان قتل او هستند.

هورامان منطقه‌ای کوهستانی در غرب ایران است که کولبران برای امرار معاش و گذران زندگی، مجبور به حمل بار در این مسیرهای صعب‌العبور و خطرناک هستند. سقوط از ارتفاعات، یخ‌زدگی و تیراندازی نیروهای مرزی از جمله مخاطراتی است که کولبران در این مسیر با آن روبرو هستند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت افرادی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی به کولبری روی می‌آورند.

هر ساله ده‌ها تن از کولبران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سرما، غرق شدن در رودخانه و سقوط از ارتفاع کشته و یا زخمی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید