‎دادگاه سامان نسیم برگزار شد/ وزارت اطلاعات بر صدور مجدد حکم اعدام اصرار دارد

‎جلسه دادگاه سامان نسیم، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه، درهفدهم شهریورماه سال جاری، در شعبه ۱۲ دادگاه جزایی ارومیه برگزار شد.

‎ به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز ۱۷ شهریورماه، جلسه دادگاه سامان نسیم در شعبه ۱۲ دادگاه جزایی ارومیه با حضور وکیل تسخیری این زندانی سیاسی برگزار شده است. گفته می‌شود که قاضی این پرونده موافقت کرده که جلسه‌ دیگری برای اخذ آخرین دفاع برگزار شود.

‎ حقوق بشر کردستان در این خصوص به نقل از یک منبع مطلع گزارش کرد:“ بر طبق گفته‌‌ قاضی و مطالعه پرونده از سوی وکیل تسخیری، رئیس قوه قضاییه نامه‌ای در جهت توقف اجرای حکم اعدام سامان به دادگاه ارومیه ارسال کرد اما وزارت اطلاعات همچنان بر صدور حکم مجدد اعدام اصرار دارد. همچنین در خصوص نظر پزشکی قانونی دو نظر متفاوت به دادگاه ارسال شده است از یک طرف پزشک قانونی سردشت با بررسی اسلحه‌های کشف‌شده در محل درگیری، قتل یکی از اعضای سپاه را توسط سامان نسیم رد کرده است و از سوی دیگر پزشکی قانونی سلماس در خصوص «بلوغ در زمان ارتکاب جرم»، نظر به «سلامت عقلی و بلوغ» در زمان بازداشت را داده است.”

‎لازم به ذکر است که طی ماه گذشته مسئولین زندان ارومیه با احضار این زندانی سیاسی، به وی هشدار داده‌اند که مدت زیادی به اجرای حکم اعدام وی نمانده است.

‎شایان‌ ذکر است سامان نسیم طی چند ماه گذشته بارها از سوی مسئولین جهت اخذ اعتراف تلویزیونی مورد فشار قرار گرفته است.

‎گفتنی است که روز دوشنبه ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۴، مأمورانی که خود را از کارمندان بخش حقوق کودک ستاد حقوق بشر معرفی کرده بودند خواستار انجام مصاحبه ویدیویی از سامان نسیم شده و او را مورد تحدید و فشار قراردادند اما این زندانی سیاسی از انجام این کار امتناع کرد.

‎این مأموران به سامان نسیم اعلام داشته بودند که این اقدامات به دستور معاون بین‌الملل قوه قضاییه ایران، محمدجواد لاریجانی و دادستان ارومیه انجام می‌گیرد.

‎سامان نسیم، متولد سال ۷۲، در ۲۷ تیرماه سال ۹۰ توسط نیروهای سپاه پاسداران در مرز سردشت، به اتهام عضویت در حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) بازداشت شد. دادگاه انقلاب مهاباد، او را به اتهام عضویت در گروه پژاک و فعالیت مسلحانه علیه سپاه پاسداران، «محارب» شناخت و به اعدام محکوم کرد.

‎روز چهارشنبه، ۲۹ بهمن‌ماه سال ۹۳، سامان نسیم و یونس آقایان به همراه چهار زندانی سیاسی دیگر محکوم‌ به اعدام، به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند و از آنجا سامان نسیم و یونس آقایان به زندان زنجان اعزام شدند.

‎پس از پنج ماه بی‌خبری، سامان نسیم با خانواده‌اش تماس گرفت و گفت که حکم اعدامش فعلاً نقض شده و در زندان زنجان است. سپس، در ۲۸ شهریورماه این زندانی سیاسی از زندان مرکزی زنجان مجدداً به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

‎از آن‌روکه سامان نسیم در هنگام بازداشت ۱۷ سال سن داشته و طبق قوانین بین‌المللی مشمول کنوانسیون حقوق کودک می‌شد، سازمان‌ها و گروه‌های مختلف حقوق بشری نسبت به اجرای حکم اعدام وی واکنش‌های زیادی نشان داده بودند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید