عباس لسانی به ۱۰ ماه حبس محکوم شد/ ارجاع پرونده به شعبه اجرای احکام

پرونده عباس لسانی، یکی از فعال مدنی سرشناس ساکن اردبیل که در تیرماه سال جاری از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و طی حکمی از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به دلیل حضور و مشارکت در مراسم خاک‌سپاری حسن دمیرچی و گردهمایی قلعه بابک  به ۱۰ ماه حبس محکوم شده بود، به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تبریز ارسال شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز گذشته دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷، دادگاه انقلاب تبریز با ارسال پیامکی به عباس لسانی از محکومیت ۱۰ ماه حبس این فعال شناخته‌شده به “اتهام تبلیغ علیه نظام”و اجرایی شدن این حکم خبر داد.

عباس لسانی در ۱۱ تیرماه سال‌جاری در آستانه گردهمایی فرهنگی سالانه قلعه بابک در اردبیل بازداشت شد.

این فعال مدنی  ساکن اردبیل در شعبه ۱۲ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب تبریز پس از تفهیم اتهام از بابت ” تبلیغ علیه نظام از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپاری حسن دمیرچی موسیقی‌دان و فعال مدنی شناخته شده آذربایجانی ” در تاریخ ۲۰ تیرماه ۹۷ با تامین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شد.

روز یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷،  این فعال ترک (آذربایجانی) از طریق پیامک به شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی احراری، احضار و  با ارسال پیامکی دیگر در روز یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ مطلع شده که برای وی به صورت غیابی حکم صادر شده است.

روز پنج شنبه  ۱۹ مهرماه سال جاری، شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز با ارسال ابلاغیه‌ای از عباس‌لسانی خواسته بود تا جهت ابلاغ و رویت حکمش که قبلا از طریق پیامک احضار و به صورت غیابی محاکمه شده بود، ظرف ۱۰ روز از زمان ابلاغ، خود یا وکیلش را به این دادگاه معرفی کند.

عباس لسانی، فروشنده مواد غذایی و ۵۵ ساله، از فعالان مدنی شهر اردبیل است که به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز در زمینه حقوق قومی شهروندان ترک‌ مانند مبارزه با تبعیض‌های قومیتی و مبارزه برای رسمی شدن زبان ترکی فعالیت می‌کند و تا کنون چندین بار بازداشت و زندانی شده است.

این فعال مدنی که در سال ۱۳۹۴ به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شده بود، پس از سپری کردن مدت حبس در زندان‌های اردبیل و شیراز پنجم خرداد ماه ۱۳۹۵ آزاد شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که به اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

مطالب مرتبط:

عباس لسانی و رقیه علیزاده تبرئه شدند

جلسه رسیدگی به اتهامات عباس لسانی و همسرش برگزار شد

آزادی عباس لسانی به قید وثیقه

اعتصاب غذای عباس لسانی به همراه ۱۱ زندانی دیگر

تبعید عباس لسانی فعال آذربایجانی به شیراز

احضار رقیه علیزاده همسر عباس لسانی فعال آذربایجانی به دادگاه + احضاریه

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید