محرومیت محمد صدیق کبودند از آزادی مشروط و پزشک متخصص

همسر «محمدصدیق کبودوند» روزنامه‌نگار، مدافع حقوق بشر و بنیان‌گذار برجسته «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» که از سال ۱۳۸۶ در زندان اوین به سر می برد طی مصاحبه ای گفته است: “رئیس زندان اوین چند ماه پیش درخواست آزادی مشروط آقای کبودوند را به دادستانی فرستاده اما تا کنون با این درخواست او موافقت نشده است.”
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «پریناز باغبان حسنی» همسر «محمدصدیق کبودوند» طی گفتگویی با “کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران ” گفته همسرش در این هشت سال زندان تنها یک بار به مرخصی آمده و با توجه به شرایط جسمی لازم است که تحت نظر پزشک متخصص باشد: ” او همچنان بیمار است و مشکلات اش برطرف نشده، اگر دردی باشد به همان درمانگاه زندان باید مراجعه کند و دارو و قرصی که پزشک زندان می دهد مصرف می کند، رسیدگی پزشکی در همین حد است. اما اقدام جدی برای بهبود شرایط او و این که تحت نظر پزشک متخصص باشد و برای بیماری اش به مرخصی بیاید، انجام نشده است.”
در قانون مجازات اسلامی مقرر شده کسی می‌تواند از آزادی مشروط استفاده کند که در حبس های بیش از ۱۰ سال، نصف آن را و در سایر موارد، یک سوم دوران محکومیت خود را گذرانده باشد.
بر این اساس «محمد صدیق کبودوند»، دبیر سازمان حقوق بشر کردستان و مدیر مسوول نشریه “پیام مردم” که در سال ۱۳۸۶ بازداشت شد و به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق تشکیل سازمان حقوق بشر کردستان” و فعالیت در آن به ۱۱ سال حبس محکوم شد، باید بتواند از آزادی مشروط استفاده کند. خانم باغبان حسنی با اشاره به این که معمولا رئیس زندان در خواست آزادی مشروط اغلب زندانی ها را به دادستانی می فرستد گفت: “چند نفر در ماه های اخیر بر همین اساس آزاد شده اند ولی هنوز خبری در خصوص آقای کبودوند به ما نرسیده و گویا شامل حال او نشده است.”
«محمد صدیق کبودوند»، مدیر مسوول نشریه “پیام مردم” در دوران حبسش از حقوق عادی یک زندانی مانند مرخصی، درمان پزشکی مناسب و به هنگام و ملاقات حضوری محروم بوده است. او یکبار در شهریور ماه ۱۳۹۱به دلیل آنکه مسولان با درخواست های متعدد او برای موافقت نکرده بودند، به مدت ۶۰ روز دست به اعتصاب غذای تر زد. در آن زمان او نیاز به مرخصی برای عیادت فرزندش که مبتلا به سرطان بود، داشت.
«پریناز باغبان حسنی» در خصوص وضعیت جسمی این زندانی فروردین ماه ۱۳۹۴ به کمپین گفت: “محمد از بیماری گوارشی و کلیه که در اثر اعتصاب غذای طولانی دچار شده بود در رنج است. ما در آن دوره درخواست های متعددی دادیم که او را برای معالجه به بیمارستان بفرستند اما موافقت نشد و او را برای معاینه به بیرون نفرستادند. از آن موقع هر از چندگاهی که دردش زیاد می شود به بهداری زندان می رود و مسکن می گیرد. با مسکن دردش ساکت می شود. همین.”
«محمد صدیق کبودوند» از سال ۱۳۸۲ نشریه “پیام مردم” را به دو زبان کردی و فارسی در تهران و استان های کردنشین منتشر می کرد. و در فروردین ۱۳۸۴ “سازمان حقوق بشرکردستان” را تشکیل داد. او در مراسم سال ۲۰۰۹ “جوایز مطبوعات بریتانیا” به عنوان “روزنامه‌نگار بین‌المللی سال” برگزیده شد و در زمستان سال ۱۳۸۷ نیز جایزه “هلمن–همت” سازمان دیده‌بان حقوق بشر به او تعلق گرفت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید